AKSARAY HABERLERİ

Tısiad Üyeleri ATSO’yu Ziyaret Etti

IHA
27.07.2015 - 15:47Son Güncelleme :

TISİAD ÜYELERİ ATSO'YU ZİYARET EDEREK FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDULAR.

IHA

Türk-Irak Sanayici ve İş Adamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç ve beraberindeki heyet Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş’ı ziyaret etti.
Aksaray, Mersin ve Iraklı Sanayici iş adamlarının da hazır bulunduğu iş birliği toplantısında Aksaray’ın Dünya Petrol Rezervinde ön sıralarda bulunan Irak’a yatırım ve ihracat yapması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Irak’ın petrol devi ülkeler arasında olduğunun fakat ithalat ülkesi olduğunun da altını çizen TISİAD Başkanı Kılıç, “Irak her ne kadar iç savaş ve dış savaş olarak karmaşık bir ülke gibi gözükse de son yıllarda ticaret hacmi olarak önemli bir ülke konumuna gelmektedir. Zaten bir petrol ülkesi olan Irak’ta ekonomik olarak herhangi bir düşüş yaşanmamakta Türk iş adamları her yıl ülkeye çeşitli yatırımlar yapmaktadır. Bizim Irak’la olan ilişkimiz sınır komşumuzun olmasının yanı sıra yüzyıl öncesinde aynı imparatorluğun çatısı altında bir dili bir dini aynı örf ve adetleri paylaşıyorduk. Bu yüzden Irak, Türkiye’ye yabancı bir ülke olmamakla beraber Türk İş Adamlarını güler yüzle karşılayan bir ülkedir. Bu nokta da Aksaraylı iş adamlarını Irak’a ağırlık vermelerini ve Petrol Devi olan bu ülkeye ihracat ve yatırım noktasında çalışmalar yapmaya davet ediyorum” dedi.
Son yıllarda Aksaray’ın sanayi anlamında büyük gelişmeler yaptığını ve ikinci bir İzmit olma yolunda ilerlediğini altını çizen ATSO Başkanı Ahmet Koçaş ise, “Irak tarih boyunca petrol rezervi yönünden Dünya’nın hatırı sayılı ülkeleri arasında olmuştur. Ekonomik olarak bugün dünyanın en değerli madenlerinden birisi olan Petrol ülkenin ekonomisine her alanda yön vermektedir fakat ülke iç karışıklıklar ve yaşanan siyasi etkenlerden dolayı dışarıdan yatırımcılara sıcak bir ülke olarak gözükmemektedir. Burada bizim araştırmalarımız ve TISİAD Başkanımızın da belirttiği gibi IRAK 2015 yılının sonuna doğru artık yatırımcıların ve ihracatçıların aradığı bir Pazar konumundadır. Ülke yavaş yavaş iç karışıklıklardan uzaklaşmış ve yeni bir Pazar alanı oluşturmuştur. Aksaraylı iş adamlarımızın da bu konuda çalışmalar yapacağına ve ihracat noktasında Irak’a önem vereceğine olan inancımız tamdır. Özellikle tarım ve inşaat sektöründe güçlü olan ilimiz yatırımcıları Irak’a ciddi anlamda bir Pazar oluşturabilirler. Bizlere bu konuda yardımcı olacaklarına inandığımız TISİAD Başkanımıza ve heyetimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Tısiad Üyeleri ATSO’yu Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tısiad Üyeleri ATSO’yu Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ
  AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:42
  • Guneş
   07:24
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:36
  • Yatsı
   19:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı