Ege Haberleri

EGE

  Tiryakiye baskı

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2000 - 00:01

  Sigara bağımlılarına yardım için miniklerden destek alınacak. Miniklere sigaranın zararları aşılanarak ailelerini vazgeçirmeleri sağlanacak.

  EGE Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Sigara Bırakma Polikliniği, bu önemli çabada miniklerden yardım alacak. Poliklinik Sorumlusu Dr. Canan Gündüz, ‘‘Kevser Tatari Anaokulu öğrencileri, sigaranın zararlarını resimlerle anlatıp takvim oluşturacak, biz de bastıracağız’’ dedi.

  ASİT'le işbirliği

  SİGARANIN zararlarını anaokulu öğrencilerine çeşitli etkinliklerle anlatan ve etkinlikleri takvim çalışmasıyla destekleyen poliklinik, Tıp Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Anti Sigara Topluluğu'yla da işbirliği yapıyor.

  TAKVİMDE sigaranın neden olduğu sorunların yanısıra doğayı koruma, çevreyi temiz tutma gibi konularda da mesajlar verileceğini anlatan Gündüz, ‘‘Çocukları etkileyebilmek çok önemli. Çünkü sigara düşmanı çocuklar ailesine ve çevresine sigarayı bırakmaları için baskı yapıyor’’ dedi.

  Gençler tehlikede

  GEÇEN yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerle gerçekleştirilen anketin gençler arasında sigara sorununun ciddi boyutta olduğunu kanıtladığını vurgulayan Gündüz, ‘‘Sigarayı bırakmayı deneyen öğrencilerin yüzde 82'sinin bir yıl içinde yeniden başladığı da belirlendi’’ dedi.

  ‘‘Onlarlayız’

  GEÇEN yıl yapılan ankette üniversiteye kayıt yaptıran 3533 öğrenciden 985'inin sigara içtiği ve yüzde 80'inin 16-17 yaşlarında başladıkları saptandı. Terapiler, nikotin yerine koyma tedavisi, psikiyatrik destek ve kontrollerle sigarayla savaşmaya devam edeceklerini kaydeden Dr. Canan Gündüz, alışkanlıktan kurtulmak isteyen gençlerin desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi, ‘‘Bize başvururlarsa yardıma hazırız’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı