GAZİANTEP HABERLERİ

Tiryakioğlu, Bakan Arzu’yu Ziyaret Etti

IHA
30.09.2015 - 15:24Son Güncelleme : 30.09.2015 - 15:25

GAZİANTEP TİCARET BORSASI (GTB) YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET TİRYAKİOĞLU, GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI KUTBETTİN ARZU'YU MAKAMINDA ZİYARET EDEREK, ANTEPFISTIĞI ÜRETİMİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR VE GAZİANTEP'İN GELİŞEN TARIM SANAYİSİ HAKKINDA BİLGİLER VERDİ.

IHA

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’yu makamında ziyaret ederek, antepfıstığı üretiminin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar ve Gaziantep’in gelişen tarım sanayisi hakkında bilgiler verdi.
Bakan Arzu’ya yeni görevinde başarılar dileyen GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB’nin Gaziantep ve bölge ekonomisinin kalkınmasına yönelik sürdürdüğü projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Gaziantep’in tarımda sanayinin başkenti konumuna geldiğini dile getiren Tiryakioğlu, “Son yıllarda bu alanda kazanılan ciddi gelişimi artırmak ve çıtayı daha da yukarı çıkartabilmek için borsa olarak, Lisanslı Depoculuk, Emtia Merkezi, Et Borsası ve Antepfıstığı Pilot İşleme Tesisi gibi önemli projelerin alt yapılarını oluşturduk” dedi. Görüşmede antepfıstığının sorunlarını da dile getiren Tiryakioğlu, üreticilerin ve sanayicilerin bu konuda bakanlıktan beklentilerini ifade etti. Antepfıstığında bu yıl tarihin en yüksek rekoltesinin tespit edildiğini hatırlatan Tiryakioğlu, “Bölgemizde on binlerce ailenin en önemli geçim kaynağı ve ekmek kapısı olan antepfıstığını dünya pazarlarında hak ettiği noktaya getirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Üreticinin bilinçlendirilmesinden, yeni rekolte tespit çalışmalarına ve yeni aşılı fidanların toprakla buluşturulmasına kadar üretimi geliştirmeye yönelik ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Tamamı bakanlığımızın değerli katkılarıyla yapılan bu çalışmaların yanı sıra dünya fıstık üretiminde birinci sırada yer alan Amerika’ya bir heyet göndererek orada antepfıstığı üzerine bilimsel araştırma ve incelemelerde bulunduk. Tüm bunların yanı sıra TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamında şehrimize ‘Antepfıstığı Pilot İşleme Tesisini’ kazandıracağız. Bu tesiste TÜBİTAK ile birlikte Ar-Ge ve ürün geliştirmeye yönelik çeşitli projeler de geliştireceğiz. Modern makineler ve laboratuarların yer alacağı tesisi en kısa sürede kentimizin ve bölgemizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz.”
Tiryakioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak sürdürdükleri ve tüm sektör temsilcilerinin yer aldığı "Antepfıstığı Ortak Akıl " toplantılarını aralıksız sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.
GTB Başkanı Tiryakioğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ise konuşmasında Gaziantep’e özel bir bakış açısının olduğunu ifade etti.
Gaziantep’in son yıllarda tarıma dayalı sanayide yakaladığı başarıyı büyük bir memnuniyet ve takdirle takip ettiklerini belirten Bakan Arzu, antepfıstığı üretiminin geliştirilmesine yönelik yapılacak tüm çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini de söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Tiryakioğlu, Bakan Arzu’yu Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 15 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tiryakioğlu, Bakan Arzu’yu Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı