Dünya Haberleri

  Tiryakilere fazla mesai

  Hürriyet Haber
  16.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bütün dünyada sigara karşıtları tarafından sigara içenlere uygulanan cezalara bir yenisi eklendi. İngiltere'nin Essex Belediyesi'nde çalışan tiryakilerin, sigara içmeyenlere göre haftada iki buçuk saat daha fazla çalışmaları kararı alındı.

  Essex Belediyesi Personel Müdürü Manny Lewis tarafından açıklanan karara göre, normalde haftada 37 olan çalışma saatleri, sigara tiryakileri için düzenlenen yeni iş sözleşmesinde haftada 39,5 saate çıkartılıyor.

  Lewis, kararın nedenini açıklarken, sigara tiryakilerinin, diğer çalışanların sağlığını etkilememek için öğle tatili dışında günde iki kez 15'er dakika ofis dışına çıktıklarına işaret etti.

  Bunun günde yarım saat, haftada da 2,5 saat çalışma kaybı anlamına geldiğine dikkat çeken Lewis, tiryakiler için yeni bir sözleşme hazırladıklarını, bu sözleşmede yer alan haftada 39,5 saatlik çalışmayı kabul etmeyenlerin iş akitlerinin feshedileceğini bildirdi.

  Lewis, tiryakilerin bir alternatiflerinin de, sigarayı bırakıp hem kendilerinin, hem de işyerindekilerin sağlığını korumak olduğunu ifade etti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı