"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

‘Tiryaki’lik yaratıyor

Tiryakiler Şirketler Grubu, otomotiv sanayinde 50 yılı aşkın tecrübeye sahip. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Mehmet Tiryaki’nin yaptığı firmanın amiral işi aktarma organları. Yani şaft. Hareket aktarımını sağlayan emniyet parçası. Alanında Avrupa’da ilk 3-4 firma arasında. Dünyanın en ünlü otomotiv markalarıyla çalışıyor. Tırsan markasıyla 50 ülkeye ihracat yapıyor. Dizaynı, hafifliği, titreşimi ve test sonuçlarıyla öne çıkıyor. Adeta tiryakilik yaratıyor. Mehmet Bey, “Sektörümüzde önemli bir noktadayız. Müşterilerimiz bizden çok memnun. Yanlarında görmek istiyorlar. Bu da bize gurur veriyor. İzmir, Manisa ve Rusya’daki tesislerimize 2015’te Uzakdoğu’yu da ekleyeceğiz” diyor. Aynı zamanda EBSO Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Mehmet Tiryaki’nin en büyük hobisi tekne. Tarihe çok meraklı. Boğa burcu. Hırslı, çalışkan. Göztepe ve Galatasaray sempazitanı. Hayatta bitmeyen servetin itibar olduğuna inanıyor.

‘Tiryaki’lik yaratıyor

OTOMOBİL
Güvenlik her şeyin başında

* İlk arabam bir Volkswagen minibüstü. Rahmetli babamın Bitpazarı’nda yedek parça dükkanı vardı. Eğitim hayatım boyunca yazları, üniversite yıllarında da akşam okuduğum için gündüzleri burada çalıştım. Bu arabayla Türkiye’yi karış karış gezdim.
* İleriki yıllarda dükkanda çalıştığım için aldığım paralarla BMW sahibi oldum. Şu an Mercedes’im var.
* Hafta sonu kendim kullanıyorum. Hafta içi ise babamın da şoförlüğünü yapan çok eski ve deneyimli bir yardımcım var.
* Trafikte dikkatli ama aceleci sürücüyüm. Kurallara uyarım ama biraz da tez canlıyım. Hız limitleri içinde bazen kantarın topuzunu kaçırdığım olur.
* Bir otomobil alırken güvenlik ararım.

BESLENME
Diyabetle tarzım değişti

* Eskiden beslenmeme çok dikkat etmezdim. Ancak, 5-6 yıl önce diyabet olduğum ortaya çıktı. Dolayısıyla düzenli beslenmeye geçtim. Ne kadar erken olursa olsun evden çıkarken kahvaltımı ihmal etmemeye çalışıyorum. 8-9 zeytin ve yumurta olmazsa olmazımdır. Hafta sonu ise mutlaka gevrek de yerim.
* Öğlenleri disiplinli değilim. Saati hep sapar. Fabrikada bana diyet yemekler yapıyorlar, çok hafif geçiştiriyorum.
* Ara öğün olarak 15.00’ten sonra fındık, çerez ya da bisküvi atıştırırım.
* Akşamları olabildiğince evde ailemle yemeye çalışım. Benim için daha sağlıklı.
* Türk ve Çin mutfaklarından hoşlanırım.
* Mutfakla aram çok iyi değil. Tek yapabildiğim şey salata ve yumurta. Onun dışında iznim de yok, becerim de...

MEKAN
Önce hijyen sonra servis

* İzmir’de Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası, Narlıdere Bizim Gazino, İnciraltı Veli Usta, Deniz Restoran, Konak Pier Yüzde 100. İstanbul’da Nusret, Sarıyer ve Bebek’teki balıkçılar. Manisa’da Gülcemal Usta, Ankara’da Hacı Arif Bey.
* Bir mekanda önce temizlik ve hijyene bakarım. Tabii servis kalitesi de çok önemli.

‘Tiryaki’lik yaratıyor

SPOR
Yüzüyor ve yürüyorum

* Yüzmeyi çok severim. Haftada üç gün 5’er kilometre yürürüm. Sağlığım için de ideal bir spor.
* Galatasaray’ı tutuyorum. Göztepe’ye de ayrı sempatim var. Babam 1973’te başkanlığını yapmıştı.

TATİL
Tatil yoksa verim de yok

* Doğrusu ya, Almanlarla ortaklık yapana kadar tatil konusunda çok disiplinli değildim. Yaz ve kış tatilleri olmazsa olmazlarıydı. Biraz geç kalmakla birlikte aslında ne kadar gerekli olduğunu anladım. Şimdi, ‘Tatil yapmayan insanların verimli olması mümkün değil’ diye düşünüyorum. Hayatta her şeye parayla sahip olabilirsiniz ama zamanı alamazsınız. Son olarak geçen ay yakın dostlarımızla 10 günlüğüne Maldiv Adaları’na gittik. Tatil batarya gibi. İnsanı tekrar şarj ediyor.

HOBİ
Tekne, tarih, Sanat Müziği

* En büyük hobim tekne. Amatör kaptan ehliyetim de var.
* Tarihe çok meraklıyım. İlgili kitapları okumaktan keyif alırım.
* Türk Sanat Müziği’ni çok severim. Kendim de söylerim. Sesimin güzel olduğu da söylenir. Babamla birlikte mızıka çalardık.

KARİYER
Babamdan çok şey öğrendim

* Dokuz Eylül Üniversitesi’nde iki yıllık meslek yüksekokulunda makine okudum. İngiltere’de iki yıl dil eğitimi aldım.
* Rahmetli babamın Bitpazarı’nda yedek parça dükkanı olduğunu söylemiştim. O yıllarda ufak tefek fason imalatlar da yaptırıyorduk. 1976’da Alsancak’ta sanayiciliğe de başladık. 1981’de babam köşesine çekildi. İşin başına ben ve eniştem geçtik. İki yıl önce el sıkıştık. Ben Tiryakiler Grubu şirketlerini, o da dökümhaneyi aldı.
* Halen İzmir, Manisa ve Rusya’daki tesislerimizde üretimimiz var. Toplam çalışan sayımız 700 civarında. Amiral işimiz aktarma organları. Yani şaft. Hareket aktarımını sağlayan emniyet parçası. Gururla söyleyebilirim ki, Avrupa’da ilk 3-4 firma arasındayız. Dünyanın ünlü otomotiv markalarına veriyoruz. Tırsan markasıyla 50 ülkeye ihracatımız var.
* 2015’te Uzakdoğu’da montaj fabrikası açacağız. Devreye girene kadar buradan sevkiyat yapacağız.

TOPLANTI
Altın kurallarımız var

* Almanlarla ortaklığımız tatil gibi toplantı alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Toplantı odalarımıza ‘altın kurallar’ diye dikkat edilmesi gereken hususları yazdık. Artık toplantılarımızın başlama ve bitiş saati var. Gündem belli, dışına çıkılmıyor. Ve herkes mutlaka hazırlıklı geliyor.
* Toplantı yapmak çok ciddi bir iş. Uzarsa verim azalıyor. Ortalama iki saatte bitiriyoruz.
* Yönetim kurullarımızda aile dışından iki üyemiz var. Her ay ben olsam da olmasam da toplanıyorlar. Hedef analizi yapıyor, gerekirse tedbirlerimizi alıyoruz.
* Ayrıca, çoğu kez katılmadığım haftalık koordinasyon toplantılarımız da var.
* Toplantılarda önce dinliyorum ama son sözü ben söylüyorum. Şunu gördüm, işlere çok dahil olursanız profesyoneller kendini geri çekiyor ve tüm sorumluluk sizde kalıyor.

‘Tiryaki’lik yaratıyor

GÜNE BAŞLANGIÇ
Kalkış saatim değişmez

* Genelde 23.00-23.30 gibi yatarım, 06.30’da da kalkarım. Kaçta yatarsam yatayım kalkış saatim değişmez. Evden 07.30-8.00 arası çıkarım. 09.00’da işte olurum. Evle işyerim arası 63 kilometre. Yol boyunca gazete okurum, TV’den haberleri seyrederim, telefonumdan da e-maillere de bakarım.

MODA
Genelde takım giyerim

* Gençliğimde giyim kuşama çok meraklıydım. Gerçi şimdi de ilgiliyim. Hazır alırım. Genelde takım giyerim, üniforma gibi... Hafta sonları bile spor ceket tercih ederim. Kravat çoğunlukla olur. Lacivert ve siyah vazgeçilmezlerimdir. Gömleklerim ise beyaz ve mavidir. Uzun yol seyahatlerimde kot da giyerim. Spor kıyafetlerimi eşim seçer. Mavi ton ağırlıklıdır.
 
ASTROLOJİ
Hırslıyım, çalışkanım

* Boğa burcuyum. Çok ilgilenmem ama burcuma ait özellikleri taşıdığım söylenir. Hırs, çalışkanlık... Bana uyuyor.
 
SEVİMLİ DOSTLAR
Max’imiz yedi yaşında

* Oğlum çok istedi, golden retriever aldım. Adı, Max. 7 yaşında. Bir süre ilgilendi, sonra bize kaldı. Şimdi fabrikada.

HAYAT FELSEFESİ
Hayatta bitmeyen servet itibardır.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI