Ege Haberleri

EGE

  Tireli çiftçiye Hollandalı inek

  Kamuran KIZILBOĞA / TİRE, (DHA)
  16.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.09.2012 - 15:27

  Hollanda'dan Türkiye’ye 12 yıl aradan sonra süt ineği getirtildi. Çok sayıda yetkilinin ziyaret etitği çiftlikte zaman zaman espirili anlar yaşandı.


  Hollanda Kraliyet Ailesi adına Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse, Türk asıllı Tarım Müsteşarı Mehmet Çevikoğlu ile Ekonomi Ateşesi David Naves, inek ithal eden Tire’deki Selçuk ve Haluk Nayman kardeşlerin çiftliğini ziyaret etti.
  Konukları Nayman kardeşlerle Kaymakam Hüseyin Ergi, Belediye Başkanı CHP’li Tayfur Çiçek, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Serhan Varol, Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Soylu karşıladı. “Deli dana” hastalığının Avrupa’da ortaya çıkması nedeniyle durdurulan büyük baş hayvan ithalatının 12 yıl sonra yeniden başlamasından mutlu olduğunu ifade eden Dirkse, Nayman kardeşler ve işletmenin genel müdürü Atilla Kaya’nın rehberliğinde tesisi dolaştı.
  Selçuk Nayman, “İşletmemiz 70 bin metrekarelik bir alana kurulu, 12 bin metrekare kapalı alana sahip. Yalnızca süt hayvancılığı yapılan tesisimizde, Hollanda’dan gelen 320 gebe düveyle 550 sağımlık inek ve gebe düve bulunuyor. Tesisimizde günde 12 ton süt üretiliyor. Çiftliğimiz tam kapasiteyle işlemeye başladığında inek sayısı bin 300’ü bulacak” dedi.

  Tesise tam not
  Tesisi çok beğenen ve inekleri besleyen Dirkse, “Bir inek olsaydım burada yaşamak isterdim” deyince çevresindekiler kahkahaya boğuldu. Tesisin işleyişini oldukça modern ve iyi bulan, Avrupa’daki örnekleriyle aynı seviyede olduğu değerlendirmesini yapan Dirkse, “Çok güzel bir çiftlik. Oldukça modern bir işletme. Türkiye’ye yüksek verimlilikte inekler verdik. Hayvanların bu iklime uyum sağlamaları ve adaptasyon sürecini olumlu şekilde atlatmaları güzel” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı