Ege Haberleri

EGE

  Tire Süt’ten mısır üreticisine destek

  İZMİR, (DHA)
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.07.2012 - 15:54

  Küçük Menderes Havzası’nda Türkiye’nin en kaliteli meyve ve sebze üretimi yapılmasına rağmen gerekli altyapı ve pazara yönelik organizasyon olmaması nedeniyle sorun yaşanıyor.

  Küçük Menderes Havzası’nda Türkiye’nin en kaliteli meyve ve sebze üretimi yapılmasına rağmen gerekli altyapı ve pazara yönelik organizasyon olmaması nedeniyle birçok ürün zarar eder, hatta patates tarlada kalırken, mısır üreticisine Tire Süt Kooperatifi sahip çıktı. Kooperatif ihtiyaç fazlası mısırı alarak paketliyor, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerine pazarlayarak hem üreticiye hem de ilçe ekonomisine girdi sağlıyor.

  Sebze ve meyveyi işleyecek tarımsal sanayi ve pazarlamaya yönelik altyapı olmadığı için bölgenin yeterince kalkınamadığını belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Biz kooperatif olarak başta süt üreticisi olmak üzere, et ve mısır üreticisine destek oluyoruz. Ancak bölgede meyve ve sebze üreticisi sahipsiz ve çaresiz durumda” dedi.
  Bölgenin kalkınması için öncelikli olarak üreticilerin kooperatif çatısı altında birlik olmaları gerektiğini belirten Eskiyörük, “Patates tarlada kaldıysa bu bir kader değildir. Tüm kurum, kuruluş ve sektör temsilcilerinin katılımıyla bir kalkınma kurulu oluşturularak ortak akıl çerçevesinde çözümler üretmemiz gerekiyor. Üretimimizi planlayarak, gerekli tarımsal sanayileri oluşturup, dünyanın dört bir yanına tarım ürünleri ihracatı yapmamız gerekiyor. Hepimizin ortak ve öncelikli hedefi bölge tarımını kalkındırmak olmalı. Çiftçide para varsa, herkeste para vardır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı