Ege Haberleri

EGE

  Tire kültürüne kalıcı destek

  Hürriyet Haber
  16 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ağustos 2012 - 15:36

  İzmir Üniversitesi sosyal projeleri içinde yer alan Tire’deki tarihi eserleri koruma çalışmalarında bir adım daha tamamlandı.

  Tire’nin tarihi zenginlikleri fotoğrafları ile İngilizce ve Türkçe hazırlanan “İpek Yolu Üzerinde Tire” isimli albümde toplandı. Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, “Albüm içinde Tire’deki tarihi eserlerin önemli bir kısmı adres bilgileri, tarihsel özellikleri ve  fotoğraflarıyla kayıt altına alındı. Aynı zamanda Tire’nin tarihi mekanları ve kültürel el sanatları, www.ipekyoluuzerindetire.com isimli sitede İngilizce ve Türkçe olarak web ortamına aktarıldı. Çok yakında Almanca olarak da yayın yapacak olan web sitesiyle Tire’deki tarihi eserlerin uluslararası düzeyde tanıtımı çalışmaları hızlandırılacak” dedi.
  Albüm çalışmasının yakında düzenlenecek bir kokteylle kamuoyuna tanıtılacağını kaydeden Erciyeş, bundan sonraki hedefin Tire’deki bazı tarihi eserlerin ve kültürel el sanatlarının UNESCO’nun Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylığı ve Tire’de 14’üncü yüzyıldan kalma bir mescidin İzmir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından restorasyonu olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı