Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Tire’de fen lisesi açıldı

  DHA
  16 Eylül 2014 - 10:14Son Güncelleme : 16 Eylül 2014 - 10:22

  İzmir’in Tire İlçesi’nde hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu tarafından yaptırılan Fen Lisesi’nin açılışı Vali Mustafa Toprak’ın katıldığı törenle yapıldı. İlköğretim Haftası’nın kutlandığı törende bir diğer hayırsever Nefise Çetin ilçede yeni anaokulu yapımı için protokol imzaladı.

  Tire ilçesinde, hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu tarafından yaptırılıp geçen yıl eğitim öğretime başlayan Belgin Atilla Çallıoğlu Fen Lisesi’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Toplam 215 öğrenci kapasiteli okulun açılışına Vali Mustafa Toprak, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Kaymakam Hüseyin Ergi, Belediye Başkanı CHP’li Tayfur Çiçek, ilçedeki siyasi parti, kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenci ve velileri katıldı. Hayırseverler Belgin Çallıoğlu ve Atilla Çallıoğlu çiftine, Vali Mustafa Toprak tarafından eğitime verdikleri destekten dolayı teşekkür plaketi verildi. Törende, bir diğer hayırsever Nefise Çetin ile yeni anaokulunun yapımı için protokol imzalandı. Tire Halk Eğitimi Merkezi Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterileri ise ilgiyle izlendi. Milli Eğitim Müdürü Bardakçı, "İnsan haklarına saygılı, çağın gerekliliklerine uygun, özgür ve verimli düşünebilen öğrenciler yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz. İzmir genelinde geçen yıl bin 967 okulumuz mevcutken, bu sayı bu yıl toplam sayı 2 bin 83’e yükseldi. Okullarımızda, 636 bin 771 öğrenci öğrenim görecek. Öğretmen sayımız ise 41 bin 805. Derslik başına öğrenci sayımız 31, öğretmen başına düşen ortalama öğrenci sayımız ise 17’yi bulmakta. Bütçe kaynaklarının büyük bölümünü eğitime aktaran İzmir Valiliğine teşekkür ederim. Hayırseverlerimizin verdiği destek ise 308 milyon lirayı buldu. Okullarımızı son sistem teknoloji ile donattık. Okuma yazma kursları ve meslek eğitimlerinde en başarılı illerden biri olduk" dedi.

  Sınıfları gezdi

  Hayırsever işadamı Atila Çallıoğlu ise arsasını Tire Belediyesi’nin tahsis ettiği okulun 13 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtip, "Bizler öğrenciyken Tire’de lise olmadığı için çevre il ve ilçelere okumaya gidiyorduk. Şimdi ilçede 12 lise mevcut. Geçen yıl eğitime başlamamıza rağmen büyük mesafeler aldık. Bu yıl taban puanımız 469, tavan puanımız ise 489 olarak gerçekleşti. Hedefimiz İzmir Fen Lisesi’nin başarılarını yakalamak" diye konuştu. Okulun açılış kurdelesini Atilla Çallıoğlu, Belgin Çallıoğlu, Barış Çallıoğlu, Vali Toprak, protokol üyeleriyle kesti. Sınıfları dolaşıp, öğrencilerle sohbet eden Vali Toprak, yeni öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar diledi. Toplam 7 bin 500 metrekare kapalı alanda, 3 katlı olarak inşa edilen okul 13 ayda tamamlandı. 215 öğrencinin eğitim gördüğü 16 derslikli okulda yatakhane, tam teşekküllü spor salonu, 4 adet laboratuvar ile 5 adet olimpiyat odası bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı