TIR trafiğinden kurtaracak proje

Hürriyet Haber
18 Eylül 2013 - 01:00Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 00:44

Halkalı Gümrüğü’nün taşınacağı Çatalca’daki proje 6 ayda tamamlanacak.

Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün taşınacağı yeni tesislerin temeli Çatalca’da atıldı. TOBB tarafından yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek proje 154 milyon liraya mal olacak. 2014 Mart ayında inşası tamamlanacak proje sayesinde şehir içindeki TIR trafiği de büyük ölçüde azalacak.

İSTANBUL Küçükçemece ilçesindeki Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün taşınacağı yeni tesislerin temeli Çatalca’da atıldı. Böylece, şehir içinde ciddi trafik sıkışıklığına ve kazalara neden olan TIR trafiği büyük ölçüde hafifleyecek. Gümrük hizmetleri de daha modern ve sağlıklı bir ortamda verilecek. Yap-İşlet Devret modeli ile inşa edilecek Çatalca’daki Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesisleri’nin (Lojistik Merkezi) temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve oda borsa başkanları katılırken, projenin 154 milyon liraya mal olacağı açıklandı.

MART 2014’TE AÇILACAK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Halkalı Gümrüğünü Büyükçekmece Çatalca Bölgesi’ne taşıyoruz. 154 milyon TL harcayacağız ve inşallah Mart 2014’te ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın hizmetine sunacağız” dedi. Halkalı Gümrüğünün Çatalca’ya taşınması ile trafiğin de rahatlayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Halkalı Gümrüğü’nün, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir yeri var. 30 yıldır ihracatçımıza, ithalatçımıza, lojistikçimize hizmet veriyor. Günde yaklaşık 700 TIR işlem yapıyor. Geçtiğimiz yıl ihracatın 21 milyar doları, ithalatın da 17 milyar doları Halkalı Gümrüğünde gerçekleşti. Yani Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlası buradan geçiyor. Hepimizin gözü önünde 30 yılda Türkiye çok değişti. Halkalı Gümrüğü büyüyen ve gelişen İstanbul’un içinde kaldı. Her gün 5 km trafik kuyruğu oluşuyor. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. İşte bu yüzden TOBB olarak harekete geçtik.”

220 BİN METREKARE ALAN

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un iştirak şirketi Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.’nin Halkalı Gümrüğü’nü yap-işlet-devlet modeli ile yenileyeceğini belirterek, “Yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğü Kompleksi 60 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 220 bin metrekarelik alanda hizmet verecek. İracat ve ithalat sahaları birbirinden bağımsız inşa edilecek” dedi.

BM ÖRNEK GÖSTERDİ

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Sarp, Nusaybin, Habur ve Cilvegözü olmak üzere Türkiye’nin 7 sınır kapısının bitirdik. 300 milyon lira yatırım, 234 milyon lira vergi. Özel sektör yıllık 410 milyon lira kaybetmemiş oldu. Bugün bizim inşa ettiğimiz kapılardan bir yılda tam 14 milyon yolcu geçiyor. Bir yılda tam 2.5 milyon TIR, 5.5 milyon vasıta geçiyor. Biz en iyisini uyguladık. Birleşmiş Milletler (BM) tüm dünyaya ‘best practise/en iyi örnek’ olarak bizi ve Türkiye’yi gösterdi. Şimdi de Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş’ı yenileyeceğiz. Bazen soruyorlar Odalar-Borsalar ne iş yapar diye? Odalar-Borsalar üyesinin cebine doğrudan para koyamaz. Görevimiz, onların para kazanmasının önündeki engelleri yıkmak.”

Başbakan seçimden sonra açacak

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Umuyorum ve diliyorum ki 2014 yılında, yerel seçimlerden sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın da teşrifleriyle görkemli bir açılış gerçekleştireceğiz” dedi. Halkalı Gümrük Müdürlüğünün, 1983’te Sirkeci Gümrük Müdürlüğünün Halkalı’ya taşınmasıyla faaliyete başladığını hatırlatan Bakan Yazıcı şöyle konuştu: “Halkalı’ya gelen ve giden TIR’ların gümrük sahasına giriş ve çıkışlarında fiziki koşullar artık ihtiyaca cevap verecek düzeyde değil. TIR’ların şehir trafiğine çıkış saatleriyle ilgili belediyenin yaptığı zorunlu düzenlemeler de firmalarımızın iş akışını etkiliyor. Bu şartları göz önüne alarak Halkalı Gümrük Müdürlüğümüze yeni tesisler kazandırmak amacıyla yola çıktık.”    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı