"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

Tır şoförü oluyorum!

Hiç bu kadar kocaman bir sorumluluk almamıştım. Size ne kadar heyecanlı, ne kadar duygu yüklü olduğumu anlatmam çok zor.

Çocuklarımın binlerce eğitim kardeşi olsun istiyorum. Ailemi büyüttüğümü hayal ediyorum. İşte bu yüzden, koskocaman bir tır için yola çıktım. 6 Mart’da Antalya’da, Öger Runtalya Maratonu’nda ADIM ADIM Oluşumu sayesinde gönüllü koşucusu olduğum TEGV’in Ateşböceği Projesi adına, bir TIRDAN OKUL yapmak amacıyla hayatımda ilk defa 21km koşacağım.

TAM 21km evet! Bu benim ilk yarı maratonum. Evel Allah, 2.5 saatte bitirmeyi umuyorum. Kaç saatte bitirdiğimin bir önemi yok. Önemli olan, kaç çocuğun hayatına katkıda bulunacağım...

 

Hayatımda hiçbir işi bu kadar ciddiye almadım. Uğrunda bu kadar azimle, disiplinle çalışmadım... Bu olay bana ne öğretti biliyor musunuz? Kendime ve bedenime güvenmeyi.

İnsan ülkesinin geleceği için bir şeyler yapmayı hep çok istiyor. Ama hani uğrunda savaşmak gibi, uğrunda asfalt tepmek de çok ilginç bir duygu ve deneyim. Geçen sene Runtalya’da bana: “Sen de seneye 21km koşarsın Yonca!” dediğinde ADIM ADIM’dan arkadaşım Şener, gülmüştüm. Oysa şuna bakın, 1 sene geçmiş bile. Ve eğer istersen ve çalışırsan her şey olabiliyormuş. Yeter ki sadece yapmayı iste bir de dene!

 

Elimizden gelmeyen yok aslında, inanılmaz güçlüyüz. Sokaklardan, uyuşturucudan, dayaktan, ilgisizlikten, sevgisizlikten, cehalletten kurtarılmaya ihtiyacı olan; buna hazır yüzbinlerce harika çocuğumuz var. Sadece kendi çocuklarımızı adam edince iş bitmiyor! Onları nasıl bir ortama, kimlerle beraber saldığımız da önemli değil mi?

 

TEGV’in videolarından birinde çocuklardan bir tanesi: "ilk defa bana burada ismimle hitab ettiler, hayallerimi dile getirmeme imkan verdiler..." diyor ya, ben hüngür şakırt ağlıyorum. Bu çocugu TEGV ele alıp insan yerine koyup insan gibi yetiştirmek için gönüllü olarak çalışıyor. O çocuklara okul imkanı, okuma imkanı, kendini ifade etme imkanı tanıyor. Ona korkmadan, cesurca hayal kurmayı öğretip, hayallerini çalışarak gerçeklestirebileceğini gösteriyor. Onu dinliyor. Onu sevip değer veriyor. O yüzden, imkanınız her ne ise, miktarın HİÇBİR önemi yok, 1TLsi de önemli, canı gönülden söylüyorum, gönlünüzden ne geçerse huzurla bağışlayın TEGV'e. Varsa merak ettiğiniz şeyler arayın onları, sorun. (TEGV İLETİŞİM tel: (216) 290 70 80)

Müthiş bir ekip var orada. Şeffaf ve çalışkan. Avrasya koşum sırasında en büyük kurumsal bağışımı yapan Bristol-Myers Squibb, TEGV’in çalışma sistemine, şeffaflığına ve profesyonelliğine hayran oldu. Keşke çok daha fazla şirket ve kurum BMS, Microsoft, BTA Catering, Öger, Hillside gibilerini örnek alıp keşke bu yardımseverlik koşusuna daha ciddi yaklaşıp destek verse. Spor aracılığı ile harekete geçilmesine tıpkı gelişmiş ülkelerdeki kadar katkıda bulunulsa.

 

*  * *

 

İlk yarı maratonumu, bir tırı okula dönüştürüp, çocukların ayağına eğitim götürmek için koşarken yalnız değilim. Yanımda ADIM ADIM Oluşumundan tanıdığım, koşmakta benden daha tecrübeli, İŞ Bankalılar İŞMARATON Takımından iki arkadaşım Haluk Akalın ve Galip Akkaya var. Bana yol boyunca destek olup düşersem kaldırıp, tükenirsem gaz verip yolun sonuna doğru bitecek gibi olursam: “KOŞ YONCA KOŞ!” diyecekler.

Sonra tüm Antalya var yanımızda!

Antalyalılar geçen sene balkonlardan “KOŞ YONCA KOŞ!” diye bağırmışlardı bana. Şok olmuştum. Hatta sırf beni değil, koşan herkesi çok güzel yüreklendirmişlerdi. Alkışları bizlere ilaç gibi gelmiş, inanılmaz enerji vermişti.

 

* * *

 

Kaç saat koşarsam koşayım, bu 21km bitecek ve Ateşböceği projesi adına tırdan bir okulumuz olacak. Çünkü bu ülkede eğitime aç, insan yerine konmayı, yetiştirilmeyi, sokaklardan kurtarılmayı, eğitim hakkını elde etmeyi bekleyen yüzbinlerce güzel ve masum çocuk var.

 

Ben sizin adınıza TEGV için 21km koşarken, sizden tek istediğim ve beklediğim şey TEGV’e bağış yapmanız. Olay bu.

Ben koşuyorum. Siz TEGV’e bağış yapıyorsunuz. Yardımseverlik koşusu dediğim bu.

Beni bu uzun yolda yüreklendirmek, TEGV’in Ateşböceği Projesi’ne destek olmak isterseniz, lütfen aşağıda tüm detaylarını verdiğim TEGV hesabına bağış yapın.

 

1 çocuğun 1 yıl boyunca bu projeden faydalanması için gereken miktar sadece 50TL. Yani TEGV’e bağışladığınız her 50TL ile 1 çocuğun 1 yıl boyunca eğitim almasına imkan tanıyıp o çocuğun hayatını değiştirebileceksiniz.

 

Siz ister 1 çocukluk, ister 1TL lik bağış yapın, ben yine de hepimizi harekete geçirmek, çocuklarımızın eğitimi için farkındalık yaratmak adına, bu 21kmyi koşacağım.

 

Sizlere bağışlarınızla nasıl da inanılmaz bir mucizenin parçası olduğunuzu anlatan harika kısa video linkleri de var aşağıda. Mutlaka seyredin.

 

Sürekli şikayet etmek yerine, değişimin gelişimin parçası olmak için, lütfen siz de durmayın, harekete geçin. İçinizde zerre kadar şüphe olmasın, bağışlarınız o çocuğun hayatını değiştiriyor. O çocuk da bizim geleceğimizi, bizim çocuklarımızın ortak geleceğini belirliyor...

 

TEGV: “1 çocuk değişir, Türkiye değişir” diyor, doğru söylüyor.

Siz de, benimle birlikte, bu değişimin bir parçası olun.

 

Bekle beni Runtalya...

 

Yonca koşa koşa geliyor J.

 

Yonca

“ateşböceği”

 

Tır şoförü oluyorum

  

Yonca

“tır şoförü”

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Çizim: Pınar Büyükgüral)

 

TEGV Banka Hesap Detayları:
Hesap Adı: Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)
Banka: Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Hesap no: IBAN NO TR 740006701000000001000000
Açıklama kısmına: YTokbas/AAO/Kendi Adınız ve Soyadınız yazmayı unutmayın.

 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)

http://www.youtube.com/tegv

http://www.youtube.com/watch?v=6XnzOFt3qUY  

TEGV, 35 İlde 12 Eğitim Parkı, 53 Öğrenim Birimi ve 2 il temsilciliği ile 67 yerleşik noktada ve 20 Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi ile Türkiye’nin dört bir yanında toplam 87 noktada, her yıl 10,000’in üzerinde gönüllünün verdiği destek ile yılda yaklaşık 160,000 çocuğa eğitim desteği veriyor.

İşte ben de, bu ATEŞBÖCEĞİ’ ile Çocukların Eğitimine Destek Projesi’ne katkı sağlamak için koşuyorum.

Adı ATEŞBÖCEĞİ olan bu “TIROKUL”:

·       Eğitim Gönüllüleri, Eğitim Parkı ve Öğrenim Birimleri’nin bulunmadığı yerlerdeki çocuklara ulaşıyor.

·       Özel olarak tasarlanmış Tır Dorseleri olan Ateşböcekleri, okul bahçelerine girerek, her yıl ilköğretim çağında olan yaklaşık 3000 çocuğa çeşitli konularda eğitim veriyor.

TEGV’e Nasıl Bağış Yapablirsiniz?

Aşağıdaki IBAN numaralarına havale veya eft yoluyla, ya da TEGV nin web sitesinden www.tegv.org.tr kredi kartıyla bağış yapabilirsiniz.

Bağışınızı yaparken lütfen açıklama kısmına aynen şöyle yazın:

YTOKBAS/AAO/KENDI ADINIZ VE SOYADINIZ

Hesap sahibi: TEGV

Banka Hesap NO:

Yapı Kredi Bankası – Harbiye Özel Bankacılık Şubesi (391)

                       Hesap No                 IBAN

 TL                 1000000               TR 740006701000000001000000

 USD               3112276              TR 630006701000000003112276

 EUR               23175028             TR 280006701000000023175028

 Üstelik bağış yapan şirketinizse, vergiden muaf olma hakkınız var.

 

*VERGİ MUAFİYETİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİ:

TEGV “Bakanlar Kurulu kararıyla vergi muafiyeti tanınan vakıf” statüsündedir. Bu statü ile TEGV'in bağış karşılığı düzenlediği makbuzlar; Gelir Vergisi Kanunu 89/4 maddesi gereği, kurumlar Vergisi Kanunu 10/1 maddesi gereği, ilgili kanun maddelerinde belirtildiği şekilde, vergi matrahı tespitinde gelirden indirilir. Diğer deyişle, yapılan bağış, ödenecek vergiye esas olan matrahtan düşülebilmektedir.

TEGV İLETİŞİM: Feyziye Günaydın feyziyeg@tegv.org  tel: (216) 290 70 80

X