Tır kuyruğu 12 kilometreyi geçti; İran'dan izin çıktı

AA
09.12.2014 - 17:05 | Son Güncelleme:

İran-Türkiye arasındaki 'Tır krizi' 9.'uncu günde çözüldü. 1 Aralık'tan beri İran'a geçişlerine izin verilmeyen tırlara izin çıktı. Açıklamayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptı. Bakan Elvan ""İran tarafından tırların yakıt depolarının mühürlenmesi uygulanmasına geçici bir süre de olsa ara verilmesi önerisi geldi. Biz de kabul ettik" dedi. 12 kilometrelik kuyruğun 2-3 gün icinde temizlenmesi bekleniyor.

Elvan, yaptığı açıklamada, İran'la yaşanan tır krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tır kuyruğu 12 kilometreyi geçti; İrandan izin çıktı

Uzun yıllarca İran makamlarının Türk tırlarından fiyat farkı adı altında para tahsilatı yaptığını hatırlatan Elvan, bunun mütekabilyet ilkesine uymadığını ve Türk taşıtlarından bu ücretin alınmaması gerektiğini İran tarafına ilettiklerini ifade etti.

İran tarafının buna ikna olmadığını ve 10 Ekim 2014 itibariyle Türkiye'nin de mütekabiliyet çerçevesinde İran tırlarından fiyat farkı almaya başladığını belirten Elvan, "Böylece mütekabiliyet esasını tesis etmiş olduk" dedi.

Elvan, bu durumun 1 Aralık tarihine kadar devam ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

Tır kuyruğu 12 kilometreyi geçti; İrandan izin çıktı

"Ancak 1 Aralıkta İran tarafı, Türk tırlarının yakıt depolarının mühürlenmesi sürecini başlattı. Özellikle kapsam ve uygulama biçimi itibariyle bizim uygun görmediğimiz bir yaklaşım tarzıydı. Biz kendilerine transit araçlar için yakıt depolarının mühürlenebileceğini ancak ikili taşımalarda yakıt depolarının mühürlenmemesi gerektiğini ifade ettik. İran tarafı, buna sıcak bakmadı. En son gelinen nokta ise dün İran tarafından tırların yakıt depolarının mühürlenmesi uygulanmasına geçici bir süre de olsa ara verilmesi önerisi geldi. İki tarafın da fiyat farkı uygulamasına tekrar dönülmesi ve yakıt depolarının mühürlenmesine geçici bir süre olsa da ara verilmesi önerisi geldi. Biz de bunu kabul ettik. Dün gece yarısı itibariyle araçların geçişi hızlandı. Bugün saat 14.00 itibariyle Türkiye'den 241 araç çıkış yaptı. Türkiye'ye giriş yapan araç sayısı da 167. Dolayısıyla bir hızlanma söz konusu. Günde ortalama 500 aracın çıkış yapabileceğini düşünüyoruz. Şu anda 12 kilometrelik bir kuyruk var. Aşağı yukarı 1200 civarında tır bekliyor. Zannedersem en geç 2-3 gün içinde bu kuyruk temizlenmiş olacak. Sorun nihai olarak çözülene kadar bu uygulama devam edecek."

Mütekabiliyet ilkesini uygulamak istediklerini ifade eden Elvan, "Onlar ne uygulama yaparsa, biz de onu yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türkiye tarafındaki kuyruktan daha uzunun İran tarafında olduğunu belirterek, "O tarafta da bir rahatlama söz konusu olacak" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı