Gündem Haberleri

  Tır katliamı

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yük dolu TIR, rampa aşağı hızla inerken frenler yetersiz kalınca, bir minibüsü ve bir kamyoneti biçti. Kazada 21 kişi can verdi, 24 kişi ise yaralandı.

  KARS'ın Susuz İlçesi yakınlarında beton boru yüklü TIR, rampa inerken önünde gitmekte olan yolcu minibüsü ve kamyonete çarptı. Çarpışmanın şiddetiyle 2 araç da şarampole yuvarlanırken, kazada ilk belirlemelere göre 3'ü asker 21 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

  Kaza dün saat 07.50'de meydana geldi. Rize'den yüklediği beton boru ve büzleri Kars'ın Susuz İlçesi'ne getirmekte olan Alpay Bekay yönetimindeki 34 AL 2908 plakalı TIR, Göle-Susuz ayrımı yakınlarında rampa aşağı hızla inmeye başladı. Şoförün durduramadığı TIR, önünde gitmekte olan Batuhan Ömür yönetimindeki 36 M 0242 plakalı yolcu minibüsüne, ardından Öztürk Aydemir'in kullandığı büyükbaş hayvan yüklü 36 AK 722 plakalı kamyonete çarparak şarampole yuvarladı. Yaralılar, Kars ve Erzurum'daki hastanelere kaldırıldı.

  Küçük Buğatepe Köyü'nden Kars'a yolcu taşımacılığı yaptığını belirten minibüsün sürücüsü Ömür, kazayı şöyle anlattı:

  ‘‘Kars'a gidiyorduk. Susuz yakınlarındaki rampayı inerken gözüm birden dikiz aynasına takıldı. Yukarıdan yıldırım hızıyla bir TIR geliyordu. Baktım tekerlerinden duman, ateş çıkıyordu. Bu TIR bizi biçer diye içimden geçirdim. Yolun sağına kaydım. Ama, bir daha dikiz aynasına bakmaya fırsat bulamadım. TIR, arkadan minibüse füze gibi çarptı ve şarampole fırlattı. Kaç takla attığımızı bilmiyorum. Ağlayanlar, öldüm diye bağıranlar. Sonra o pestil gibi olan minübüsten nasıl ölmeden çıktığımı hatırlamıyorum.’’

  Kurbanlar

  Sefa Yetik, Kadriye Şafak Aydar, Kadir Aydar, Jandarma Er Ramazan Ok, Turgay Aydar (13), Celal İsmailoğlu (57), Omurkan Aktaş (9), Uzman Çavuş Zeynel Alıcı (26), Nihat Umur (41), İsmet Aydoğan (53), Celal Zavutçu (68), İlhan Aydar (40), Aynur Özşahin (9), Münire Akbay (60), Yücel Akbay (60), Ayşe Zavutçu, Sevilay Umur (12), Selime Bel, Adnan Koçular (51), Medine Yetik (13), Ramis Kuzu (50)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı