ANKARA HABERLERİ

Tıp ordusunun yeni askerleri

Erhan GÖĞEM/DHA
21.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 7’nci dönem mezuniyet ve yemin töreni yapıldı. Coşkunun ve duygusallığın bir arada yaşandığı yemin töreninde sunumu yapan Berna Köker, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Erhan GÖĞEM/DHA

Tıp Fakültesi Cumhuriyet Salonu’nda düzenlenen törende, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, mezun olan yeğeni Fatma Burçin Doğan’a, Kırıkkale Ağır Ceza Reisi Burhanettin Öksüm, dönem birincisi olan olan kızı Eda Öksüm’e, Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Halil Başar ise oğlu Turgul Başar’a diploma ile birlikte hediye paketini verdi. Ayrıca Tıp Fakültesi birincisi Eda Öksüm, ikinci Gözde Demirci ile üçüncü Fatma Burçin Doğan’a Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız tarafından plaket verildi. Törende bir konuşma yapan Rektör Yıldız, şunları söyledi:

18 yıl eğitim

“Hakikaten doktorluk zor bir meslek. Büyük çabalar, büyük emekler gerektiren bir meslek. Mesleğin kazanılması süreci çok uzun, çok yorucu. Mesleğin kazanılmasından sonra da artık rahata erme gibi bir tablo yok. Sürekli yoğunluk, sürekli çalışma, ömür boyu özveri gerektiren bir meslek. Tıp fakültesi mezunu olmak için ilköğretimden itibaren sayarsak 18 yıl gibi bir uzun süre söz konusu. Mezuniyet sonrası uzmanlığı, daha sonra ise mesleğin yürütülmesinde geçirilen süreler dikkate alındığında, hakikaten bu meslek sevilmeden, aşık olunmadan yapılabilecek bir meslek değil gibi gözüküyor bana. Bu yıl Tıp Fakültesi’ne giren bir evladım var. Onu izliyorum 1 yıla yakındır. Hakikaten birinci sınıfta emsal mesleklere nazaran çok fazla çalışma ile yol alınabileceğini ifade ediyor.”

Önce hastalar

Dönem birincisi Eda Öksüm ise şöyle konuştu:

“Bir çoğumuz 6 yıl önce Tıp Fakültesi’ne başlarken doktorluk hakkında pek fikir sahibi değildik. Kimimiz çok isteyerek yazdım bu bölümü, kimimiz gelecek kaygısıyla, kimimiz ailelerimizin yönlendirmesi ile. Buraya gelince çok iyi anladık ki eğer doktorsanız, tatiliniz, emekliliğinizi yok. Yolculukta, tatilde, evde, sokakta her zaman sizi ilgilendiren, müdahale etmenizi gerektiren bir durum olabiliyor. Ailenizi, arkadaşlarınızı hatta kendinizi ihmal edebiliyorsunuz, ama hastalarınızı asla.”

HERKESİ AĞLATTI

MEZUNLARDAN Berna Köken ise sunumu ile birlikte heyecanlı konuşmasında göz yaşlarını tutamazken, annesini de ağlattı. Köken, 6 yıldır Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde arkadaşları ile yaşadığı günleri anlatırken, salonda bulunanlara da duygusal anlar yaşattı.

Kırıkkale Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Sevim Orkun, bu yıl Tıp Fakültesi’nden mezun olan doktorlara düzenlenen törenle Hekimlik Andı yaptırırken, salonda bulunanlarca alkışlandı. Mezun olanlar hep birlikte keplerini havaya atarken, bu mutluluğa aileleri de ortak oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tıp ordusunun yeni askerleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı