Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Tıp öğrencileri ‘beyaz önlük’ giydi

  AA
  17 Eylül 2014 - 10:06Son Güncelleme : 17 Eylül 2014 - 10:08

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Tıp Fakültesi'ne kayıt yaptıran 75 öğrenci için "Beyaz Önlük Giyme" töreni düzenlendi.

  MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende, doktor önlükleri, okula başlayan öğrencilere protokol üyeleri tarafından giydirildi.

  Vali Güvençer, törende yaptığı konuşmada, Tıp Fakültesine kayıt yaptıran öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar dileyerek, "Bu bir aile meselesi, bir kişisel başarı öyküsünün son noktası olması kadar bir memleket meselesi, bir insanlık meselesi, bir devlet meselesi. Gururla söylüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduğu günden bugüne aldığı mesafeyle bugün pek çok konuda dünya standartlarına yaklaşmış durumda" dedi.

  Güçlü devletin her şeyden önce vatandaşının can güvenliğini ve can güvenliğine bağlı ruh, zihin, beden sağlığını eksiksiz koruyabilen, tamamlayabilen devlet olduğuna vurgu yapan Güvençer, şunları söyledi:
  "Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir milletin devleti olmak hasebiyle gerçek anlamıyla bütün unsurlarını tamamlamış büyük bir devlet olma hedef ve iddiasında. Bu hedefi yakalamak anlamında teknik, fiziki altyapı standartlarımızı yükseltme konusunda çok mesafe aldık. Bunu tamamlayacak olan artık insan unsurumuzu kuvvetlendirmek, sağlık sektöründe fiziki yapılar ve teknolojik standartların yanı sıra iyi hekimler yetiştirmek artık bizim hedefimiz."

  Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ise hekimliğin zor olduğu kadar kutsal bir meslek olduğunu dile getirdi.

  Türkiye'nin en güzel illeri arasında yer alan Muğla'da tıp eğitimi alacak öğrencilerin şanslı olduğunu savunan Harmandar, şöyle devam etti:
  "Bugün çok anlamlı ve mutlu bir günü birlikte yaşıyoruz. Bugün beyaz önlüklerini giyecek öğrencilerimiz meslek hayatlarına başladıklarında her türlü peşin öngörüden, düşünceden, siyasi ve yerel otoritelerden, her türlü telkinden uzak olarak sadece bilimin rehberliğinde düşünüp karar verecek. Amaç doğruyu bulmak ve doğruyu yakalamaktır. Bu da insanların yaşam haklarını garanti altına alabilmektir. Hekimlik asırlardır en önemli meslekler arasında. Hekimlik mesleğine ilk adımın atılması beyaz önlük giymek ile olur."

  Harmandar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bugün geldiği noktada halkına sağlık hizmeti verebilen bir çalışma ortamına kavuştuğunu belirtti.  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı