BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Tıp fakültesi öğrencilerine ve hastalara ‘ben’ taraması

DHA
01.06.2017 - 15:03Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)- ULUDAĞ  Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı, farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl düzenlediği ücretsiz ‘ben’ taramaları etkinliğini bu yıl da "Tek Bir Cildiniz Var" sloganı ile yaptı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, Avrupa ve Türkiye'de gerçekleştirilen "Euromelanoma" kampanya merkezlerinden biri olarak ücretsiz “ben” taraması gerçekleştirdi. Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı'nın dört polikliniğinde Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, Prof. Dr. Hayriye Sarıcaoğlu, Prof. Dr. Kenan Aydoğan, Uzm Dr. Serkan Yazici ve bölüm asistanlarının katılımı ile tüm vücut ben taraması ve dermoskopik inceleme yapıldı.

Bu yıl 5. kez düzenlenen kampanyada hakkında bilgiler veren Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, hedef kitle olarak tıp fakültesinden mezun olacak intern doktorları ve hastaları belirlediklerini söyledi. Tarama esnasında çok sayıda farklı bulguya rastladıklarını belirten Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan; “Öğrencilerimizi ve hastalarımızı ücretsiz muayeneye tabi tuttuk. Çok farklı bulgulara rastladık. Bazılarında dönüşüm gösterebilecek ben bulguları tespit ettik. Bunların izlenmesi için gerekli bölümlere sevkini gerçekleştirdik. Taramaya ek olarak intern doktorlara şüpheli pigmente deri lezyonlarının özellikleri, deri kanserlerinin belirtileri erken tanının önemi ve korunma yöntemleri ve güneşten korunma prensipleri vurgulandı. Ayrıca katılımcılara el bilgilendirme broşürleri dağıtıldı” şeklinde konuştu.

Belçika’da 1999 yılında başlayan zamanla tüm Avrupa ülkelerinin katılımıyla genişleyen bir proje olan Euromelanoma, halkı deri kanserleri konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tıp fakültesi öğrencilerine ve hastalara ‘ben’ taraması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:59
  • Guneş
   07:42
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:37
  • Akşam
   17:55
  • Yatsı
   19:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı