Gündem Haberleri

  Tıp Fakültesi dekanları tıbbi müdahale istedi

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Nejat Özbal, ''ölüm orucu'' eylemini sürdürenlere, ''düşünme, karar verme iradelerinin durduğu ve metabolizmalarının tümden bozulduğu'' dikkate alınarak, derhal tıbbi müdahale yapılmasının zorunlu hale geldiğini bildirdiler.

  Prof. Dr. Erzengin ve Prof. Dr. Özbal, konuya ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, şunları kaydettiler:

  ''İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde bir kısım hükümlünün başlattığı 'ölüm orucu', bugün itibariyle 56. gününü doldurarak hayati tehlike boyutuna ulaşmıştır. Bu kadar uzun süre uygulanan açlıklar, beyin ve diğer hayati organların işlevlerini durma noktasına getirmekte ve sağlıklı düşünme, isteme veya reddetme yetilerinin kaybolmasına neden olmaktadır.

  Böylece 'ölüm orucu' eylemine başlayan bu insanların düşünme, karar verme iradelerinin durduğu, metabolizmalarının tümden bozulduğu dikkate alınarak, derhal tıbbi müdahale zorunlu hale gelmiştir.

  İstanbul Üniversitesi'nin 2 tıp fakültesinde tüm birimler, bu insanların tedavisine her türlü donanım ve ekibi ile hazırdır. Bu nedenle 'ölüm orucu' eyleminde bulunanların veya yakınlarının olumsuz tavırlarına bakılmaksızın, çok acilen ve derhal tedaviye alınmaları gerektiğinin ilgili makamlara bildirilmesini ve bu konuda sergilenen olumsuz davranışların kamu vicdanında suçluluktan kurtulamayacağını kamuoyuna hekimler olarak önemle duyururuz.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı