Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Tıp fakültesi 298 öğrencisiyle eğitime başladı

  DHA
  15 Eylül 2014 - 15:35Son Güncelleme : 15 Eylül 2014 - 15:42

  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2014-2015 eğitim öğretim yılı, 298 yeni öğrencinin Tıbbiyeli Andı içerek beyaz önlük giydiği açılış töreniyle başladı.

  Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda’nın ev sahipliğinde İnciraltı Yerleşkesi Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi önceki Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, DEÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Can Karaca, Dekan Yardımcıları, DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, başhekim yardımcıları, yüksekokul enstitü müdürleri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

  Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün, Tıp Fakültesi’ni kazanan gençlerin Dokuz Eylül Üniversitesi’ni tercih etmekle en isabetli adımı attıklarını anlatarak şöyle dedi:

  "Değerli öğrenciler, sizleri kutluyorum. Kendinize yaptığınız en büyük iyilik, Tıp Fakültesi’ni ve Dokuz Eylül’ü seçmiş olmanız. İzmir’in en büyük ve Türkiye’nin en değerli üniversitelerinden birinde eğitim göreceksiniz. Ben 1975 mezunu bir hekim olarak hala her gün doktor olduğum için seviniyorum. Sizleri eğitecek olan çok kuvvetli, mükemmel bir kadro var. Sizler, dört dörtlük hekim olmak istiyorsanız, hizmet, edep, hoşgörü ve adalet ögelerinin çok önemli olduğunu asla unutmayınız."

  Yurtların yapılmasını bekliyoruz

  Dekan Prof. Dr. Tülay Canda konuşmasında, bugüne kadar 4 bin 967 tıp doktoru mezun eden fakültenin bu yıl, kayıt yapan 298 öğrenci ile birlikte 1840 öğrencinin eğitim alacağını belirtti. 301’i profesör ve 86’sı doçent olmak üzere 500’e yakın güçlü bir eğitim kadrosu ile eğitim vereceklerini dile getiren Prof. Dr. Canda, artan öğrenci sayısına dikkat çekti. Prof. Dr. Canda şöyle konuştu:

  "Her ne kadar öğretim üyesi sayısı yeterli gibi görülse de öğretim üyelerimizin öğrenci eğitimi dışında birçok görevleri var. Fakültemize ayrılan öğrenci kontenjanları son 6 yılda beklenenin üzerinde oldu. Eğitim olanakları, derslikler, laboratuvar, öğrenci yemekhanesi, okuma salonu gibi sosyal ortamlara ayrılan bütçe ve zaman bununla birlikte yürüdü. Devletimizden olan beklentim, nitelikli, donanımlı hekim yetiştirebilmemiz için, tıp fakültesi kontenjanları verilirken bizlerin de görüşlerine yer verilmesi. Bugün benim yakından izlediğim Balçova, Narlıdere, İnciraltı Yerleşkesi içinde çağdaş koşullarda ivedilikle kız ve erkek öğrenci yurtlarının yapılması. En büyük mutluluğumuz, bağımsız bir ulus olmamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda bu ülkenin gelişmesi ve özgürlüğü için kanını, canını, emeğini veren insanlara yakışır onurlu hekimler yetiştirmek olacak."

  Birincilere hediye veriliyor

  Dekan Canda, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen uygulama ile bir üst sınıfa birincilikle geçmiş olan Beyza Köstek (Dönem 1), Sena Özcan (Dönem 2), Asil Demirezen (Dönem 3), Aybüke Kaya (Dönem 4) ve Özge Karaca’ya (Dönem 5) Burs Komisyonu’nun hazırladığı hediyeleri verdi. Daha sonra, DEÜ Tıp Fakültesi’ni en yüksek puanla kazanan ilk üç öğrenci Gizem Atik, Muhammed Faruk Erkuş ve Fırat Atilla Opoz’a da beyaz önlüklerini Dekan Canda giydirdi, birer stetoskop hediye etti. Mezunlar Derneği adına Dr. Atilla Türkeri de ilk üçe giren öğrencilere hediye sundu. Daha sonra genç hekim adayları, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Pınar Tuncel’in okuduğu Tıbbiyeli Andı’nı içerek beyaz önlüklerini giydi.

  DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas öğrencilere yönelik yaptığı konuşmada “Eğitiminiz süresince yalnızca bilimsel temelli gerçeğe ulaşma amacı gütmelisiniz ve hiçbir mazeret sizleri yolunuzdan alıkoymamalı. Emin olunuz ki üniversitemiz, akademik ve idari çalışanları sizlerin iyi birer hekim olması için varlığını özveri ile sürdürecek" dedi.

  Dönem 1 Başkanı Prof. Dr. Bekir Ergür konuşmasında, öğrencilere zorlu yolda yılmadan, yorulmadan çalışmalarını öğütlerken, intörn Dr. Muhammet Özer, genç meslektaşlarına hayatlarına yön verecek adımı atarken sahip oldukları heyecan ve ruhu hiç kaybetmemeleri gerektiğini söyledi.

  Yeni akademik yıl açılış konferansında ise DEÜ Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzun yıllar hizmet veren emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Baykara, "Hekim Olmak" konulu sunumu ile insan olarak iyi hekim olmanın gereklerini anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı