Tıp dünyasını heyecanlandıran keşifte Türk damgası

05 Aralık 2012 - 17:58Son Güncelleme : 05 Aralık 2012 - 08:40

ABD'de Harvard Üniversitesi'nde görevli Türk araştırmacılar liderliğindeki mühendisler, MIT ile ortak geliştirdikleri çalışma sonucunda laboratuvar ortamında üç boyutlu beyin dokusu üreterek, büyük bir başarıya imza attı.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Utkan Demirci, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak bilinen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile işbirliği içinde geliştirdikleri bu yeni teknolojinin, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere sağlıklı beyin dokusu üretilmesine yardımcı olacağını belirtti./images/100/0x0/55ea9251f018fbb8f888b601

Harvard Tıp Fakültesi’nde (HMS) doktora sonrası çalışmalarını sürdüren Dr. Umut Gürkan ise HMS Öğretim Üyesi Dr. Demirci ile birlikte liderlik ettikleri bu çalışmanın önemini ve getireceği yenilikleri şöyle anlattı:

"Bugün birçok doku laboratuvar ortamında üretilebilirken, beyin dokusu üretilmesi çok zor ve çok karmaşık bir doku olarak bilinmektedir. Zira beyin dokusu birçok farklı sinir hücre tipinden ve bu hücreler arasındaki oldukça karmaşık bağlantılardan oluşmaktadır. Bu yeni teknoloji ile üç boyutlu olarak, istenilen geometride ve özelliklerde üretilebilen beyin dokusu ileride tıbben önemli birçok soruya cevap vermekte kullanılabilir. Örneğin, üretilen beyin dokusu, sinir hücrelerinin birbirleriyle üç boyutta nasıl bağlantı ve iletişim kurduklarını anlamamızda yardımcı olacak."

Tıp dünyasını heyecanlandıran keşifte Türk damgası

Bu teknolojiyle üretilen örnek beyin dokuları

“UMUT” IŞIĞI OLACAK
Umut Gürkan, mikroişlemci üretiminde kullanılan yöntemlerden esinlenerek geliştirdikleri bu teknolojinin gelecekteki en önemli tıbbi uygulamalarından birinin de sinir sisteminde ve beyinde meydana gelen hastalıkların ve hasarların tedavisinde kullanılması için sağlıklı beyin dokusu üretmek olduğunu söyledi. Gürkan, bu hastalıklar arasında milyonlarca insanı etkileyen Parkinson, Alzheimer, Amyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi nörodejeneratif hastalıklar ile halk arasında inme olarak bilinen iskemik beyin-damar hastalığı, omurilik ve beyin hasarlarının bulunduğunu ifade etti.

Gürkan, beyin dokusu dışındaki dokuların üretiminde de kullanılabilecek bu teknolojinin, dünyanın hemen hemen her yerindeki laboratuvarlarda kolaylıkla uygulamaya geçirilebilir özelliklere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

ABD hükümetine bağlı Ulusal Bilim Vakfı (NSF) başta olmak üzere birçok kurum tarafından finanse edilen bu çalışmaya katkı veren isimler arasında MIT'den Doç. Dr. Ed Boyden, HMS ve HMT'de doktora sonrası çalışmalarına TÜBİTAK bursuyla devam eden Emel Sokullu Urkaç ve MIT'de yüksek lisans yapan Burcu Erkmen de bulunuyor.

Tıp dünyasını heyecanlandıran keşifte Türk damgası

Çalışmanın yapıldığı Harvard Tıp Fakültesi'ndeki laboratuvarın üyeleri


cozbek@hurriyet.com.tr

Cengiz Özbek

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 26 Yorum }
 • asdf fdas 5.12.2012 21:14:40
  orda doktorlara araştırma fonları burda alo 184.bizde mi gitsek? başka yerlerde insanın değeri biliniyor en azından...
 • Yıldırım Turgay 5.12.2012 18:01:47
  Bana göre hikaye... Sonu görünmeyen ve tam mamül olarak ortaya konulmayan çalışmalara pek kıymet vermem... reklam kokuyor... amerikada bu şekilde reklam yaparak proje parası koparmak ve parayı cukkalamanın bir yolu.. edison ampulu buldu, pastör kuduz aşısını buldu.. bu şekilde çalışma olmalı...
 • mehtap aydan 5.12.2012 16:23:16
  Teknoloji bu kadar ilerideyken Türk insanı bu kadar zekiyken biz neden elimizdekinin kıymetini bilemiyoruz da elalemin adamı bizim vatandaşımızla bizden daha çok gurur duyuyor.!
 • emrah erdem erdal 5.12.2012 11:48:28
  MIT de doktora sonrasi (postdoc) olarak calismalar yapinca bir suru hastaliga care bulunulacagi sanilmasin. O kadar cok hintli ve Cinli var ki amerika'da hepsi de ust duzey bilim adami. Yani kendi calisma gruplari var. Postdoc calismalari yapmak amerikadan cok siradan bir sey.
 • KeriOn Ozy 5.12.2012 11:06:23
  Nasilda degerlendiririzki...Adam orda kalmak isteyincede "Vatan haini" ilan ederiz...Tebrik ediyorum basarilarindan dolayi..Nerde kiymetin biliniyorsa orda kalirsin..
 • mehmet ağaoğulları 5.12.2012 10:45:31
  BU GENÇ DOKTORLAR HER ÜLKEDEN TEKLİF ALIRLAR TÜRKİYEDEN BİR TEKLİF GELMEZ. TÜRKİYE DE HER TÜRLÜ İNÇELEME VE ARAŞTIRMAYA KAYNAK AYRILMAZ. HER ARAŞTIRMA İMKANLA OLUYOR ARAŞTIRMA İMKANI SAĞLANMIYOR . TÜRKİYE DE DAHİLER VAR AMA İMKANLARI YOK. KENDİ İNKANLARIYLE BİRYERLERE GELMEYE ÇALIŞIYORLAR.
 
HaberlertanktaburyaralıPuskas ÖdülüVieriFutbolWendell Lira