Ege Haberleri

  Tıp dünyası

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hazırlayan Nesrin COŞKUN

  Sırada hangi ceza var

  SAĞLIK Bakanlığı Çiğli Donatım Bölge Müdürü Adnan Çakır'ın, lojmanların suyunu kestirerek, 100 milyon liraya varan elektrik katılım parasını ödemek istemeyen personelini cezalandırdığı Hürriyet- Ege'de haber olarak yer aldı. Personelin, ‘‘Geçici oturuyoruz. Abone parasını öderiz, iştirak parasını ise lojman sahibi öder’’ savunması da, Çakır'ın ilginç gerekçesi de.

  AMA Çakır, ‘‘Müdür suları kesti’’ başlıklı haberimize, ‘‘Bütün yapılanlar şahsımın keyfiyeti doğrultusunda özel bir isteğimin tatmini gibi kamuoyuna duyurulmuştur’’ diye tepki gösterdi. İlki yayınlanmadı diye de ikinci tekzip yazısı gönderdi. Bizim anladığımız tekzip, yalanlamadır, aksini kanıtlamaktır. Ama Çakır, suların kesildiğini doğruluyor. Haberimizde geniş yer verdiğimiz kamu hakkını koruduğuna ilişkin iddiasını da tekrarlıyor. Haberimizde eksik yok, ama Çakır illa da tekzip edecek. Tehdit olarak nitelendirdiğimizi öne sürdüğü altında imzasını taşıyan ‘‘Lojmanları boşaltın’’ talimatlı yazısının resmiyet kazandığını da kaydediyor. Çakır, kanunların öngördüğü yaptırımların uygulamasını sağlamanın her idareci gibi kendisinin de asli görevleri arasında olduğunu belirtiyor. Lojman suyunu kesmenin kanunların öngördüğü yaptırım olduğunu bilmeyen varsa öğrensin. Bu yazı, personeli yeni cezaların beklediğinin de habercisi. Benden söylemesi.

  HEKİMLERİN 1997 BİLDİRGESİ'NDEN

  Eğitimden denetime kadar hekimlikle ilgili bütün konularda, meslek örgütümüzün etkili bir konumda olmasını istiyoruz. ‘‘Hekimlik ile ilgili tüm konularda Türk Tabipler Birliği'ne söz ve karar yetkisi’’

  Sigara ‘‘Uf’’ yapar

  KISA adı ASİT olan Ege Üniversitesi Anti Sigara Topluluğu, ‘‘Sigara sağlığa zararlıdır’’ söylemlerinin amaç için yetmediğinin farkında. Sigara içici yaxının 12-13'e kadar inmesi, ASİT üyelerini, bilinçlendirilecek hedef topluluk olarak anaokulu öğrencilerine yöneltti. Küçük beyinlere girip, büyük beyinleri etkilemeyi hedefleyen ASİT üyeleri, ‘‘Sigara uf yapar’’ı skeçlerle canlandırdılar. Gençler Özel İzmir Lisesi Kevser Tatari Anaokulu ile Bornova Bağımsız Anaokulu öğrencilerine sigara bağımlısı insanların ne gibi sorunlarla karşılaştığını ilginç gösteriyle ortaya koyarken, EÜ Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Dr. Canan Gündüz, etkinliklerin süreceğini söyledi.

  Rapor uyarısı

  ÖZELLİKLE üniversite sınavları yaklaşırken aday öğrenciler ders çalışmak için okulu kırarlar. Devamsızlıktan için de hatır sağlık raporu alırlar. Eş, dost bulamayıp rapor alamayanlar adına üzülenler torpil raporlara tepki gösterir. Ama sonunda herkes üniversiteye hazırlanan çocuklara acır ve sahte olduğu biline biline raporları kabul edilir. Almayanlar, alamadıklarıyla kalır. Bu rapor sorunu yıllardır ikilemde kalan milli eğitimcilerin derdidir. Şimdiki dert ise daha büyük. O da zorunlu öğrenim dönemindeki çocukların okumalarına engel olan raporlar. Bu rapora en çok hangi çevrelerde, nerelerde rastlandı bilemiyorum. Ancak gerçek şu ki, Milli Eğitim Bakanlığı bu konunun Türkiye genelinde bir sorun olduğunu saptayarak, bir genelge yayınladı. İzmir Milli Eğitim Müdürü Zeki Bilgin İnanlı da zorunlu öğrenim çağındaki çocuklara sağlık ocakları ya da devlet hastanelerinde tek hekim imzalı verilen, ‘‘Okula devam edemez’’ raporlarının temel eğitime devamı engellediğini bildirerek, sağlık camiasını uyardı. Bunlar üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin aldığı masum raporlar değil elbette. Kimin kime verdiğinin de araştırılması gerek.

  GÜLÜMSEYİN

  - Buyrun hanfendi geçmiş olsun, neyiniz var?

  - Beeenim mi?

  - Burda başka kimse var mı?

  - Yoouk

  - Sizin neyiniz var hanfendi?

  - Heeç hastayın.

  - Nereniz hasta?

  - Beeenim mi?

  - Evet sizin.

  - Hastayın.

  - nereniz hasta?

  - Bilmeem hastayın işte.

  - Yani karnınız mı ağrıyor, başınız mı ağrıyor?

  - Her yanım ağrıyor.

  - Ne zamandan beri her yanınız ağrıyor?

  - Beeenim mi?

  - Hayır benim.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı