Gündem Haberleri

  Tıp Bayramı’nda Şifa Operasyonu

  Soner GÜREL/ANKARA
  15.03.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Polis, 14 Mart Tıp Bayramı’nda Sivas, Tokat, Malatya, Eskişehir, Ankara, Konya, Bolu, İstanbul, Aydın ve Muğla illerinde düzenlediği "Şifa 58" kod adlı operasyonda, SSK’yı dolandırdığı iddia edilen bir şebekeyi ortaya çıkardı.

  Operasyonda 33 doktor, 5 hemşire, 4 Sivas SSK İl Müdürlüğünde çalışan denetmen ve memurun da aralarında bulunduğu 82 kişi gözaltına alındı. Medikal firmaların bazı doktorların ev, araba ve kredi kartı faturalarını ödediği öne sürüldü.

  SSK bünyesindeki hastanelerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yaklaşık 6 ay önce Sivas Emniyeti ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde "Şifa 58" kod adlı gizli soruşturma başlatıldı. Yapılan teknik takipler ve ele geçirilen belgelerden sonra önceki gece Sivas merkezli olmak üzere 10 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

  ERKEĞE SEZARYEN

  Soruşturma, merkezi Sivas’ta, şubeleri Tokat ve Malatya’da bulunan medikal firmalarla ilgili başladı. Şebekenin, hastalara kullanmadıkları halde reçete yazdığı, bunların piyasa değerinin çok üzerinde SSK’ya fatura kesildiği belirlendi. Bazı hekimlerin, hastayı hiç görmeden adlarına reçete düzenlediği görüldü. Sivas polisi, yolsuzluk yapan 8 medikal firmasının 10 ilde faaliyeti olduğunu saptadı. Birbiri ile irtibatlı medikal firmalarını Ş.S. adlı kişinin organize ettiği öne sürüldü. Belgeler üzerinde yapılan incelemede, şebekenin erkek hastalara sezeryan yapılmış gibi evrak düzenlediği, ölülerin kimlik bilgilerini kullanarak reçete yazdığı iddia edildi.

  Polisin 10 ilde eşzamanlı düzenlediği operasyonda 33 doktor, 5 hemşire, 4 Sivas SSK İl Müdürlüğü’nde görevli denetmen ve memurun da aralarında bulunduğu 82 kişiyi gözaltına aldı. Operasyon yüzünden Sivas’ta doktor sıkıntısının ortaya çıktığı, Sağlık Bakanlığı’nın geçici olarak Sivas’a doktor gönderebileceği belirtildi.

  DOKTORLARA ÖDEME

  Emniyet yetkilileri, gözaltına alınan doktorlardan bazılarının ev ve araba faturalarının medikal firmalarınca ödendiğini ileri sürdüler. Firmaların, doktorları sürekli yurt dışında ağırladığı saptanırken, bazı doktorların yüklü miktardaki kredi kartı borçlarının da yine medikal firmalarınca ödendiği öne sürülüyor.

  SAHTECİLİK SUÇLAMASI

  82 zanlı hakkında, resmi evrakta sahtecilik, rüşvet alıp verme, uyuşturucu kullanmak, silah ticareti yapmak, sahte fatura düzenlemek, ihaleye fesat karıştırmak, kara para aklamak, kullanma tarihi geçmiş medikal malzemeleri piyasaya sürmek gibi suçlardan örgütlü suç kapsamında soruşturma yürüttüğü kaydedildi. Zanlıların sorgusunun ardından pazartesi günü savcılığa sevkedilecekleri öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı