Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tıp Bayramı buruk kutlanıyor

  Hürriyet Haber
  14 Mart 2005 - 12:51Son Güncelleme : 14 Mart 2005 - 12:51

  Bir türlü istenilen düzeye getirilemeyen sağlık sistemi ve yol açtığı sorunlar yüzünden 14 Mart Tıp Bayramı buruk kutlanıyor.
    Sezer: Sağlıktaki sorunları çözün

  14 Mart Tıp Bayramı tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı İlhan Diken, Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi ve Diyarbakır Tabip Odası'nın işbirliğiyle D.Ü. Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen “14 Mart Tıp Bayramı” töreninde, Türkiye'deki sağlık göstergelerinin iç açıcı olmadığını söyledi.
   
  Hekim ve sağlık sektörünün çeşitli sorunları bulunduğunu ifade eden Diken, şöyle konuştu: "Anne bebek ve çocuk ölümlerinde bölge olarak hala ön sıradayız. Oysa Türkiye bu alanda çok önemli bir birikime ve sorunları çözecek dinamiklere sahiptir. 224 sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi yasası yürürlükte olmasına rağmen uygulanmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye gibi ülkelere genel bütçelerinin en az yüzde 10'unu sağlığa ayırmalarını önermektedir. Batı ülkeleri içinde ise bütçeden sağlığa ayrılan payın en düşük olduğu ülke Türkiye'dir.”

  Törende daha sonra 25. hizmet yılını dolduran akademisyenlere plaket, Tabip Odası'nca da 17 hekime “Akademik Onur Belgesi” verildi. Ayrıca Diyarbakır Tabip Odası tarafından düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de çeşitli ödüller dağıtıldı.
         
  DENİZLİ

    
  Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Halil Mıhçı, yaptığı yazılı açıklamada, hekimlerin yarınını göremediği, iş güvencesinin ortadan kalktığı bir dönemden geçildiğini savundu.

  Sağlık sisteminin “sağlıkta dönüşüm” adı ile bitirilmeye çalışıldığını öne süren Mıhçı, açıklamasında şunları kaydetti:  “Bir taraftan asgari ücreti açlık sınırının altında tutarak ülke gerçeklerinden söz edenler, öbür tarafta genel sağlık sigortacılığı gibi pahalı bir uygulamadan bahsederek ülke gerçeklerinden uzaklaşmaktadırlar.”
        
  AYDIN
    
  Aydın Valisi Mustafa Malay, yazılı açıklamasında, Hipokrat yemini ile kendilerini insanların sağlığına adayan ve birer “güvenlik limanı” olan hekimlerin, en anlamlı günlerinden birisini yaşadıklarını bildirdi.

  Malay açıklamasında, şunları söyledi: “Bireylerin yaşamında en kutsal şey, hiç şüphesiz yaşam hakkının korunması, sürekliliğinin sağlanmasıdır. Ülkemizde hekimlerimizin ve sağlık sektörünün çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların kısa sürede çözüme ulaşmasını, hekimlerimizin ve tüm sağlık hizmetleri çalışanlarının daha sağlıklı, huzurlu bir çalışma ortamına kavuşmalarını temenni ederim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı