Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Timur’un filini unutma

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2000 - 00:01

  Cumhurbaşkanlığı adaylığında ısrar eden Akbulut'a, ANAP'tan fıkralı uyarı geldi. Akbulut'la konuşan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Taranoğlu, ‘‘Yapma Yıldırım abi... Timur'un fillerini şikayete giden çelebi gibi ortada kalacaksınız’’ dedi.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığını sürdüren TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u, ‘‘Timur'un fillerini şikayete giden çelebi gibi ortada kalacaksınız’’ diye uyardı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylaması sürerken, TBMM Genel Kurul Salonu'nda Akbulut'un yanına giden Taranoğlu, kendisiyle yarım saat süren bir görüşme yaptı. Taranoğlu ile Akbulut arasında şu konuşma geçti:

  Taranoğlu: İlk turda adaylığınıza saygı duyuyorduk ama ikinci turda da ısrar etmeniz konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sizin çekilmenizin daha yararlı olacağını düşünüyoruz.

  Akbulut: Çekilmeyi düşünmüyorum.

  Taranoğlu: Bu turda sizin de, Ahmet Necdet Sezer'in de oyları artacak. Sizin oyunuz 80-90 olur, daha fazla olmaz.

  Akbulut: Artması kötü mü? Bildiğiniz gibi değil kardeşim.

  Taranoğlu: Ama kendi partinizin desteğini alarak oyunuzu artırmıyorsunuz. Bu turda DYP size oy verecek. Bu oyunu görmelisiniz.

  Akbulut: Sizin sandığınız gibi değil.

  Taranoğlu: Yıldırım ağabey bakın, bu parti sizi en yüce makamlara çıkardı. Şimdi bir başka bir partiye hizmet edemezsiniz. Bu oyuna dikkat edin. Biz haberini aldık. DYP size oy verecek ama üçüncü turda sizi desteklemeyecek. 20-30 oyda kalacaksınız. Hikayeyi biliyorsunuz. Halk, kasabayı yıkan Timur'un filini şikayet etmeye gider. Başlarında da şehrin çelebi adamlarından biri. Saraya girildiğinde çelebi bakar arkasında hiç kimse yok. Ortada kalmıştır. Bunun üzerine, ‘‘Padişahım, halk filinizden o kadar memnun ki, yalnızlığına dayanamıyor. Bir fil daha istiyor’’ der. Siz de fili şikayete giden çelebi gibi ortada kalacaksınız. Bu bizi üzüyor.

  Akbulut: ... (Sessiz kaldı)

  Taranoğlu: Bir de ‘‘İhraç edeceklerse, etsinler’’ demişsiniz. Bu sözleri sizin gibi tecrübeli bir siyasetçiye yakıştıramadık. Bizim ne yetkili kurullarımızda, ne de kendi aramızda sizin ihracınızla ilgili tek bir cümle geçmemiştir. Sizi bu kadar yüksek makamlara getiren parti niye ihraç etsin. Ama sizin adaylığınızı bundan sonra da sürdürmenizi anlayamadığımızı, çekilmeniz gerektiğini söylüyoruz. Çünkü, sizin üzerinizden bunalım hesabı yapanlar var. DYP sizi kullanıyor.

  İşte o fıkra

  Timur'un fillerinden birisi İran'daki bir kasabada gittiği her yeri yıkar. Halk toplanır ve fili şikayet etmek üzere Timur'a çıkma kararı verilir. En önde de Nasreddin Hoca'nın yer alması benimsenir. Halk topluca yürüyüşe geçer. Saray kapısından içeri girdiklerinde Nasreddin Hoca arkasında kimseyi göremez ama Timur'un huzuruna çıkmaktan vazgeçmez. Halka kızgınlığını Timur'a ‘‘Hünkarım halkımız filinizi çok seviyor. O kadar çok seviyor ki filin yalnız olmasına üzülüyorlar. Onun için bir fil daha göndermenizi istiyorlar’’ sözleriyle ortaya koyar ve huzurdan ayrılır.

  Akbulut'u böyle uyardı

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, cumhurbaşkanlığı için ikinci tur oylama sürerken, kısa bir sohbet için yanına uğradığı Yıldırım Akbulut'la görüşmesini uzatınca yarım saat ayakta durmak zorunda kaldı. Taranoğlu, ‘Yapma Yıldırım abi ve sayın Başbakanım’ diye hitap ettiği Akbulut'a son mesajını, ‘Olmadı sayın Başbakanım’’ diye verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı