Dünya Haberleri

  Timler peşinde

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Taliban'dan ele geçirilen disket, harita ve belgelerde ipicu arayan ABD'li komandolar, Usame bin Ladin'in etrafındaki çemberi daraltıyor. Bin Ladin'in, Zevahiri ile birlikte Kandahar civarında olduğunu tahmin eden ABD özel timleri, bölgedeki operasyonlarını sıklaştırdı.

  11 Eylül cehenneminin sorumlusu olan İslamcı terörist başı Usame bin Ladin'in etrafındaki çember giderek daralıyor. ABD özel timleri, sağ yakalamak için Usame bin Ladin ve Taliban lideri Molla Ömer'in peşine düştüler. Usame bin Ladin ve El Kaide'nin iki numarası Eymen Zevahiri'nin, Taliban'ın kalesi sayılan Kandahar bölgesinde olduğu sanılıyor. ABD'li bir kaynak ise Usame bin Ladin ve adamlarının, Taliban ile bağlantısının kesilmiş olabileceğini belirtiyor. Washington'daki askeri düşünce kuruluşu Lexington Enstitüsü'nün Başkanı Loren Thompson, ‘‘Daha önce Aralık ayının sonuna kadar Bin Ladin'i öldürebileceğimizi söylemiştim, şimdi Kasım'ın sonu gelmeden bu iş biteceğe benziyor' dedi.

  ÖLÜ DEĞİL SAĞ

  Ancak her ne kadar ABD Başkanı George W. Bush, başlangıçta, ‘ölü ya da diri' dese de Pentagon, Usame bin Ladin'i diri ele geçirmeye çalışıyor. Çünkü Kuzey İttifakı'nın eline geçmesi halinde Suudi terörist ile adamlarının linç edilmesinden endişe duyuyor. Bu nedenle ABD özel timleri, Kandahar yakınlarındaki gizli operasyonlarını sıklaştırdı. Taliban'ın çekildiği binalarda ele geçirilen bilgisayar disketi, harita ve belgelerde Suudi teröristin nerede olduğuna ipucu aranıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı