Gündem Haberleri

  Time'a kapak olan ilk Türk kızı

  Gülşah İNCE/İSTANBUL, (DHA)
  15.07.2007 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Dünyanın nabzını tutan Time dergisi, Avrupa baskısının kapak konusunu Türkiye’ye ayırdı. 11’inci kez Time dergisine konu olan Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Mehmet Ali Ağca ve Naim Süleymanoğlu gibi isimlerin ardından 7’inci yüzünü de Time’a kapak yaptı.

  Bu ayki sayıya kapak olan 29 yaşındaki Mine Karakaş, Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) sorularını yanıtladı. Time'daki röportajda konuşulanların yazıya aktarılmadığını, ayaküstü kendisine yaklaşan seçimle ilgili bir soruya verdiği cevaba yer verilmesini anlayamadığını dile getiren Karakaş, “İkibuçuk ay önce yapılmış bir röportajın seçimlere bir hafta kala verilmiş olması bir şekilde düşündürücü oluyor” dedi.

  Sadece başörtüsü mağdurlarını temsilen bu röportajı verdiğini belirten Mine Karakaş, 96- 97 öğretim döneminde üniversiteye girdiğini, ancak türban sorunu nedeniyle bir yıl okuyabildiğini, dil öğrenmek için de kısa süreliğine ABD’ye gittiğini dile getirdi. ABD'de 3 ay kalmayı planladığını, ancak 9 ay daha kalmak için süresini uzattığını söyleyen Karakaş, “Ben oradayken 11 Eylül olayları oldu. Buradan göründüğü gibi değil. Türkiye’den bakıldığında özgürlükler ülkesi diye gençlerde görülen bu mantık aslında hiç de öyle değil. Özellikle başörtüsü konusunda 11 Eylül çok sıkıntılı bir dönemdi. İlk 10 gün biz doğru düzgün dışarı çıkamadık. Ciddi sözlü saldırılara uğradığımız oldu. Geri dönmek zorunda kaldık” dedi.

  ‘KAPAK OLACAĞIMI BİLMİYORDUM’

  Kendisinin İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nda (İHH) personel olarak çalıştığını belirten Karakaş, Time dergisi ile arkadaşları aracalığıyla iletişim kurduğunu belirtti. Mine Karakaş konuyla ilgili şunları söyledi:
  “Bana söylenen başörtüsü nedeni ile üniversiteyi bırakmış kızlarla röportaj yapacaklarıydı. Röportajdan bir hafta sonra beni aradılar, ‘En uzun süre sizinle görüşme yapıldı ve hikayeniz bizim için daha ilgi çekici o yüzden fotoğrafınızı çekmek istiyoruz’ diye belirtildi. Fotoğraf çekmeye geldiklerinde bana ‘Kapakta yer alacaksınız’ diye birşey denmedi. Ben iç sayfalarda fotoğrafımın olacağını düşünmüştüm.”

  ‘KAPAK VE KONU İLE NASIL BİR BAĞLANTI KURULDU ANLAYAMADIM’

  Başörtüsü mağdurlarını temsilen konuştuğunun altını çizen Mine Karakaş, “Benimle yapılan röportajın farklı bir konu başlığı altında çıkması beni şaşırttı. Benimle konuşulduğu gibi verilmiş olsa daha iyi olurdu. Sadece ne yaptığım ve onun dışında şu anki hükümette daha önceki dönemlere göre daha rahat olduğuma dair kısa bir şey verilmiş. Benimle ilgili bir durum çok söz konusu değil. Kapak ve konu ile nasıl bir bağlantı kuruldu anlayamadım” diye konuştu.
  Kapak olduğunu bile kardeşinden öğrendiğini kaydeden Karakaş, şöyle konuştu:

  “Farklı başlıklar altında, benimle yapılan röportaj üzerine değil. Benim söylediğime dair çok bir şey denmemiş, sadece şu dönemin önceki dönemlere göre daha rahat olduğunu söylemiştim. Benimle siyaset üzerine hiç bir konuşma yapılmayacaktı, yapılmadı da zaten, tam kalkarken ayaküstü, seçimler yaklaşıyor işte ne düşünüyorsunuz diye sormaları üzerine yapılan bir konuşmaya yer verilmiş.”

  ‘ŞAHSİ OLARAK DEĞERLENDİRMİYORUM’

  Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Şükrü Saraçoğlu, Mehmet Ali Ağca, Naim Süleymanoğlu gibi dünyaya farklı alan ve konularla isimlerini duyuran bu kişiler arasındaki yerini de değerlendiren Karakaş, “Şahsi olarak değerlendirmiyorum. Herşeye rağmen başörtülü birinin Time’da kapak olması güzel birşey benim için” dedi. Karakaş, Türk siyasi yetkililerinden de konuyla ilgili kendisini aramadıklarını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı