Dünya Haberleri

  Time, Fransızları da kızdırdı

  Hürriyet Haber
  10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  20. Yüzyılın önemli şahsiyetlerini belirlemek üzere düzenlediği anket sonunda Amerikan Time Dergisi'nin yüzyılın ilk 20 lideri listesine Charles de Gaulle'ü de almaması Fransızları kızdırdı. Derginin Fransa'yı temsilen sadece Avrupa Birliği fikrinin babası olarak bilinen Jean Monnet'yi listesine alması ülkede herkesi şaşırttı. Beşinci cumhuriyetin kurucusu olan, Fransa'nın efsanevi devlet adamı De Gaulle'ün, bol miktarda oy alarak anket sıralamasına girdiği halde, listede yer almaması ‘kasıtlı’ bir davranış olarak değerlendirildi.

  Liberation gazetesi konuyla ilgili olarak ‘Hitler, Churchill, Mao, Lenin ve Reagan’ın bulunduğu bir listede De Gaulle'un yer almaması, Amerikalıların 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD şemsiyesi altına girmeyi reddeden bu devlet adamına karşı gizli bir kin yürüttüğünü mü gösteriyor?' yorumunu yaptı. Gazete Amerikalıların, De Gaulle'un Fransa'yı NATO'nun askeri kanadından çekme kararı ile Kanada'nın Fransızca konuşulan Quebec eyaletinin özgürlüğü için verdiği mücadeleyi hiçbir zaman hazmedemediklerini yazdı.

  Time dergisi, liderleri belirlemek için yaptığı ön ankette milyonlarca oy alan Atatürk'ü de yüzyılın liderleri arasında göstermemiş ve bu gelişme Türkiye'de de tepki çekmişti. Dergi yöneticileri Atatürk'ü laik İslam açısından değerlendirmiş ve şu anda radikal İslam yükselişte olduğu için de İran'ın eski dini lideri Ayetullah Humeyni'yi ilk 20 lider arasına almışlardı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı