TİM: İhracatta ivme aşağı döndü

Hürriyet Haber
02.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ‘İyi başlayan 2005 yılının son aylarında, ihracatın ivmesinde maalesef aşağı yönlü bir hareket göze çarpmaktadır’ dedi. TİM, Ağustos ayı ihracat rakamlarını, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Satıcı, 2005 ihracat hedefini 2003 ve 2004 yılı performanslarını da göz önüne alarak 72 milyar dolar olarak tahmin ettiklerini anımsatırken, ‘aylık ortalama 6 milyar dolarlık bir ihracat anlamına gelen bu rakam maalesef psikolojik bir sınır olarak karşımıza çıkmıştır. İyi başlayan 2005 yılının son aylarında ihracatın ivmesinde maalesef aşağı yönlü bir hareket göze çarpmaktadır’ dedi. İhracat trendinin aşağı gittiğini belirten Satıcı, şunları kaydetti:

KAN KAYBEDİYORUZ:

‘Fındık sektöründe yakalanan bölgesel başarı bir yana ihracatımız kan kaybetmektedir. Türkiye’nin uygulamış olduğu para ve maliye politikası bugün için Türk parasının değerlenmesine, dövizin de değerinin düşmesine sebep olmaktadır. Çünkü para ve maliye politikasının temeli Türkiye’nin taşıdığı borç stokunu çevirmeye yöneliktir. Dolayısıyla faiz, kur politikası üzerinde bir baskı yaratmakta, yüksek reel faiz ve bu piyasanın vaat ettiği kardan dolayı, ulusal ve uluslararası sermaye, büyük ve küçük tüm yatırımcılar Türkiye’ye sürekli kaynak ve sermaye aktarmaktadır. ’

Ağustos ihracatı temmuza göre düştü

TÜRKİYE
’nin ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına oranla artarken, bu yıl Temmuz ayına oranla geriledi. TİM verilerine göre, geçen ayın ihracatı, 2004’ün aynı ayına oranla yüzde 16.65 oranında artarak 5 milyar 532 milyon 939 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Ağustos ayı ihracatı Temmuz ayı ihracatına göre ise yüzde 3.44 geriledi. Temmuz ayı ihracatı 5 milyar 730 milyon 259 bin dolar olmuştu.

Avrupa’ya sezonun ilk fındığı

2005 yılı fındık ihracat sezonu, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde düzenlenen törenle açıldı. Akçakoca’da üretilen fındıklar 10 TIR’la İtalya, Almanya ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu AB üyesi ülkelere ihraç edilmek üzere yola çıktı. Akçakoca Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törenle 2005 Yılı Fındık Mahsulü İhracat Sezonu açıldı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı