Gündem Haberleri

  TİKKO'da 45 kilo daha dinamit var

  Hürriyet Haber
  07.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Cahit Bayar, Çankırı'daki bombalı saldırıda kullanılan patlayıcının belirlendiğini, patlamaya 4-5 kiloluk dinamitin neden olduğunu bildirdi.

  Bu arada saldırıyı düzenleyen TİKKO örgütünün elinde 45 kilo daha dinamit bulunduğu bildirildi.

  Bakan Bayar, dün olayın faillerinin belirlenmesi yolunda ‘‘iyi çalışmalar’’ yapıldığını bildirdi. Bayar, Türkiye genelinde çok kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirtti, ‘‘Şu anda adres tespiti, faillerin tespiti babında iyi çalışmalar var’’ diye konuştu.

  50 KİLO ÇALINMIŞ

  Valiye yapılan suikastı TİKKO örgütünün üstlendiğini hatırlatan bir bomba uzmanı, ‘‘TİKKO, geçtiğimiz yıl Çorum Sungurlu'dan 50 kilo dinamit çalmıştı. Dinamitin 5 kilosunu Çankırı'daki suikastte kullandılar. Ellerinde halen 45 kilo daha dinamit var’’ dedi.

  SUİKAST USTA İŞİ

  Bomba uzmanı, ‘‘Vali Ayhan Çevik'e yapılan suikast, bol virajlı yolda gerçekleştirildi. Bombacılar, virajlı yolda valinin hız kesmesini fırsat bilmişler. Bomba en fazla 50 metre öteden kumandayla patlatılmış. Bombanın içine inşaat demirleri küçük küçük kesilmek suretiyle konulmuş. Bu da bombanın gücünü artırmış’’ dedi.

  Bombalı saldırı için Çankırı'nın seçilmesini de anlamlı bulan uzman, ‘‘Çankırı'da toplam 200 polis görev yapıyor. Bu zamana kadar terör olayı yaşanmamış. Böyle bir beklenti de bulunmadığı için bombacılar rahat hareket etmiş’’ diye konuştu.

  Suikastçıların çok usta olduklarını belirten aynı uzman, ‘‘Muhtemelen, bombayı otomobilin bagajına yerleştirmişler. Bomba yüklü aracı da makam arabasının en fazla yavaşladığı köşebaşına ve yolun sağ tarafına park etmişler. Vali, makam aracının sağında oturduğundan, hedefi yok etmek için müthiş bir plan hazırlanmış’’ yorumunda bulundu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı