Gündem Haberleri

  TİKA toplantısı yapıldı

  A.A
  05.01.2011 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin artık her alanda olduğu gibi dış politikada da kabuğunu kırdığını, prangalardan kurtulduğunu belirtti.

  Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Koordinasyon Kurulu Toplantısı İlgili bakanlıklarla, kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin katılımıyla yapıldı.
  TİKA'da yapılan toplantının açılışında konuşan Çelik, Türkiye'nin büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:
  “Her alanda olduğu gibi, dış politikada da kabuğunu kıran, prangalardan kurtulan bir Türkiye var artık. Dünya sahnesinden oynanan, senaryosunu başkalarının yazdığı, başrollerini belli aktörlerin kaptığı oyunlarda figüranlık bekleme dönemi tarih oluyor. Türkiye olarak kendi senaryomuzu kendimiz yazıyor, başkalarının değil, köklü tarihimizin ve medeniyetimizin bize biçtiği rolleri oynuyoruz.”

  Çelik, her alanda olduğu gibi dış politikada da yaşanan olumlu iklimin, onurlu duruşun tesisinde bu alanda faaliyet gösteren tüm kurumların büyük emekleri olduğunu vurgulayarak, TİKA'nın da 2010 yılında çok başarılı faaliyetler gerçekleştirdiğini belirtti. Bu çerçevede, 115 milyon dolar tutarındaki bütçenin tamamına yakınının 3 kıtada gerçekleştirilen proje ve programlarda verimli bir biçimde kullanıldığını anlatan Çelik, TİKA'nın geçtiğimiz yıl içinde Pakistan, Suriye ve Sırbistan'da yeni ofisler açtığını hatırlattı.

  Toplantıda, yeni kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve TİKA'yla faaliyet gösteren diğer kurumların faaliyetleri arasında kesişmelerin ve mükerrer uygulamaların önlenmesine yönelik tedbirler konusunu ele alacaklarını ifade eden Çelik, TİKA'nın 1992 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı yanında doğrudan doğruya yurtdışında faaliyet yürütmeye odaklı tek kamu kurumu olarak bugüne kadar çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
  Bakan Çelik, TİKA'nın teknik yardımlar ve kalkınma işbirlikleri dışında, Türk kültürünün yaygınlaştırılması ve kültürel işbirliklerine yönelik faaliyetleri üstlendiğini belirterek, yurtdışına yönelik faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların uyum içerisinde çalışmalarını sağlamak için, kurumların görev tanımları doğrultusunda sağlıklı bir iş bölümü ve kurumlararası etkin bir koordinasyon mekanizmasının oluşturulmasının önem taşıdığını vurguladı.

  “Ülkemizin yıldızını parlatmak, uluslararası arenadaki etkinliğini artırmak, umudunu bizlere bağlamış birçok toplulukların, soydaşlarımızın, vatandaşlarımızın akrabalarımızın ve dünya halklarının, mazlum ve mağdur halkların bu beklentilerini boşa çıkarmamak için bütün kurumlarımıza önemli görevler düşüyor” diyen Çelik, bu çerçevede bütün kurumlara önemli görevler düştüğünü, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

  OECD Kalkınma Yardımları Komitesi Sekretaryasının, kurumların gerçekleştirdiği kalkınma yardımlarını proje bazında kendilerine raporlanması yönünde talebi bulunduğunu kaydeden Bakan Çelik, bu verilerin 2005 yılından beri TİKA'da derlenerek OECD'ye raporlandığını, fakat Türkiye Kalkınma Yardımları Komitesi üyesi olmadığından proje bazlı raporlama yapılmadığını dile getirdi.

  Son yıllarda Türkiye'nin kalkınma yardımları alanında gösterdiği performansın uluslararası kurumların da kaçmadığı için böyle bir taleple karşı karşıya olduklarına işaret eden Çelik, toplantıda bu talebin artı ve eksi yönlerini değerlendireceklerini bildirdi. Çelik, kurum yetkililerine de seslenerek kendi kurumlarında bu konunun değerlendirilmesinin faydalı olacağını söyledi.

  Toplantı, daha sonra basına kapalı gerçekleştirildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı