Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TİKA tarafından Sırbistan'da yapılan okulun ilk zili çaldı

  AA
  03 Eylül 2013 - 16:32Son Güncelleme : 03 Eylül 2013 - 16:33

  Sırbistan'ın güneyinde, Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgeye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yaptırılan 500 öğrenci kapasiteli okul, hizmete açıldı.

  Sırbistan Veliki Trnovats bölgesinde yaklaşık 500 öğrencinin eğitim göreceği Veliki Trnovats İlköğretim Okulu'nun açılış töreni yapıldı. Türkiye olarak, eğitim, sağlık ve yatırımlar konusunda bölge halkının yanında olmaya devam edeceklerini ifade eden Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay yeni yatırımların devam edeceğini söyleyerek şöyle konuştu:
  “Bu gencecik çocuklara daha iyi bir gelecek bırakmak için yatırımlar yapacağız. Eğitim alanları sağlayacağız ve ayrıca sağlık alanında da faaliyetler göstereceğiz. Bunu yaparken, bizim gücümüz, sizlerin şu anda bize gösterdiğiniz sevgi ve yakınlıktır. Sizlerden ve bu küçücük yavrularımızdan aldığımız enerji ile onlara güzel bir gelecek hazırlamak en büyük ödevimizdir."
  Maskan da TİKA olarak, Balkanlar'ın hemen her bölgesinde faaliyet gösterdiklerini ve bölgede yüzlerce projenin açılışını yaptıklarını anlattı.

  Balkanlar'da gittikleri her yerde büyük çoşku, sevgi ve samimiyetle karşılandıklarını ifade eden TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ali Maskan, “Bu da Balkanlar ile Türkiye'nin ne kadar içiçe olduğunun, ne kadar birlikte ve beraber olduğunun göstergesidir" dedi.

  Türkiye ve Balkanlar arasındaki tarihi dostluk ve kardeşliği devam ettirmeye gayret edeceklerini belirten Maskan, TİKA'ya faaliyetlerini gerçekleştirmesinde her türlü kolaylığı sağlayan Sırbistan hükümetine teşekkür etti.
  Törene, Sırbistan Devlet Bakanı Suleyman Uglyanin, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ali Maskan, Sırbistan Koordinasyon Kurumu Başkanı Zoran Stankoviç, Buyanovats Belediye Başkanı Agim Arifi, bazı Türk işadamaları ve davetliler katıldı. Bozay, burada yaptığı konuşmada, projenin yeni eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesinden mutluluk duyduğunu belirtti.
  Konuşmaların ardından, Bozay ve Maslak ile Stankoviç ve Arifi birlikte kurdela keserek okulu hizmete açtı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı