Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TİKA’dan Bişkek Sosyal Üniversitesi’ne destek

  AA
  11.09.2013 - 09:51 | Son Güncelleme: 11.09.2013 - 13:50

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan’da 12 bin öğrencisi bulunan ve dünyanın 16 dilinde ders verilen Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne inşaat yapımı konusunda destek verdi.

  Bir Türk yüklenici firma aracılığıyla, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü, Bişkek Sosyal Üniversitesi’ne ait ana binanın giriş kısmında polis kulübesi konulmasını sağladı. Ayrıca vestiyer bölümü ve konser salonunun sahne üzerindeki çatının tadilatını ve onarımını yaparak kullanıma açtı.

  Türkiye’nin Bişkek Büyükelçi Katibi İlhan Atuş, TİKA’nın dost ve kardeş ülke Kırgızistan’daki çalışmalarına değinerek, “TİKA’nın, ülkede 2010 yılında yaşanan acı olayların ardından yardımlarında ivme olmuştur” dedi.
  Atuş, Kırgızistan’da yapılan TİKA yardımlarının hayli arttığını söyledi. TİKA tarafından Oş eyaletinde bir okul inşa edildiği ve Bişkek’te bir hastanenin yapımının planlandığını anımsattı.
  BGU Rektörü Prof. Dr. Abdılda Musayev da Kırgızistan ile Türkiye’nin ilişkilerinin çok iyi düzeyde olduğunu vurguladı. Türkiye ve halkının, Kırgızistan’ın en zor günlerinde daima yanında olduğunu belirtti.
  Musayev, en faydalı yatırımın bilime yapılan yatırımın olduğunu belirterek, “Bilim ve ilim, devletin ileriye gitmesi için onun motorudur” dedi.
  Tamamen yenilenen üniversite binası önünde düzenlenen açılış törene, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçi Katibi İlhan Atuş, üniversite yöneticileri, TİKA yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

  Afganistan'a okul

  TİKA ayrıca, Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Belh'te okul yaptırdı. Afganistan'a, eğitimden sağlığa, yol yapımından kadınlara yönelik projelere kadar birçok alanda milyonlarca dolarlık yardımda bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Belh vilayetinde yaptırdığı liseyle binlerce öğrencinin eğitimine katkı sağlayacak.
  TİKA'nın bu ülkede hayata geçirdiği en büyük projelerden Muhammediye Lisesi, Türkiye'nin Mezar-i Şerif Başkonsolosu Güneş Yeşildağ, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ve Afgan yetkililerin katılımıyla açıldı.
  Başkonsolos Güneş Yeşildağ, açılış törenindeki konuşmasında, TİKA'nın yaptırdığı okulun bölgedeki eğitime katkı sağlayacağını, Afganistan'ın çok daha aydınlık günlere yolculuğunun eğitimle hızlanacağını söyledi.
  Kardeş Türk ve Afgan halkları arasındaki dostluğun tarihi olduğunu vurgulayan Yeşildağ, Türk halkının Afgan halkıyla dayanışmasının da devam edeceğini, Afganistan'a başta eğitim ve sağlık alanındaki katkılarının bundan sonra da süreceğini belirtti.
  Yeşildağ, "Eğitim tüm sorunların giderilmesi için en iyi yöntemdir. Eğitimle sorunlar aşılacak, Afganistan'ın aydınlık geleceği sağlanacaktır" dedi.
  TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan da TİKA'nın çalışmalarından bahsederek, Türkiye'nin, TİKA aracılığı ile Pasifik'ten Orta Asya'ya, Ortadoğu ve Afrika'dan Balkanlar'a, Kafkasya'dan Latin Amerika'ya kadar birçok ülke ile bilgi ve tecrübesini paylaştığını ifade etti.
  30 ülkede 33 Program Koordinasyon Ofisi bulunan TİKA'nın yaklaşık 100 ülkede kalkınma merkezli işbirliği çalışmaları yaptığını anlatan Karadoğan, bu çerçevede Türkiye'nin TİKA aracılığıyla 2005 yılından bugüne kadar, Afganistan'da farklı sektörlerde 700'ün üzerinde projeyi hayata geçirdiğini belirtti.
  Karadoğan, 12 sınıflık Muhammediye Okulu'nda ikili eğitimde 700 öğrencinin eğitim göreceğini söyleyerek, TİKA olarak bölgedeki proje ve faaliyetlere aynı hızla devam edeceklerinin altını çizdi.
  Konuşmaların ardından kurdeleyi kesen Türk ve Afgan heyeti okulu gezdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı