Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  ’tık’la hanedeki seçmeni öğren

  20 Ocak 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2009 - 14:25

  CHP, www.chpistanbul.org.tr sitesine, seçmenlerin hanelerinde sahte seçmen olup olmadığını gösteren bir link ekledi. Sistemi basın toplantısıyla tanıtan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, aynı hizmetin "0-212-276 31 11" numaralı telefondan da verildiğini söyledi.

  CHP İstanbul İl Örgütü, web sitesine, seçmenlerin hanelerinde sahte seçmen olup olmadığını gösterecek bir link ekledi. "www.chpistanbul.org.tr sitesine girip, ilgili lingi tıkladıktan sonra TC Kimlik numarası ve doğum tarihini yazanlar, hanelerindeki seçmenlerin listesini görebiliyorlar. Sistemin dün basın toplantısıyla tanıtan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, aynı hizmetin "0-212-276 31 11" numaralı telefondan da verildiği anlattı. Sahte seçmenler için sistem, otomatik itiraz yolunu da gösteriyor.

  30 Ocak son tarih

  Sistemi CHP Beylikdüzü Belediye Başkanı aday adayı avukat Osman Gürcan Çelikkol ve Hakan Çobanoğlu’yla gazetecilerin kimlik numaralarını web’e girerek, telefonu kullanarak anlatan Tekin, sistemin kötü amaçla kullanmak isteyenlere karşı korumalı olduğunu söyledi. Herkesin bu imkandan yararlanarak, kayıtlarını kontrol etmesini isteyen Tekin, şunları söyledi:

  "Sadece Beylikdüzü’nde 2007’de 91 bin olan seçmen sayısı, karşımıza 135 bin 620 olarak çıktı. Sahte ya da yığma seçmen bu. Sahte oy kullanılacağı anlamına da geliyor. Bakırköy, Ümraniye’de de bu tip sıkıntılar görüldü. Türkiye sahte seçmenden kurtulamadı. Bunlar iyi tespit edilmeden yapılacak bir seçim adaletsiz olur. Bu çalışma bir nebze de olsa İstanbul halkına fayda sağlayacak. Bu ileride başlarına gelebilecek bir hukuksal sorunu da ortadan kaldıracak. İtirazlara yardımcı olacağız, ayın 30’una kadar süremiz var"

  Hediye seçmen kimliği

  Toplantıda Kadıköy’de CHP aracından, hanelerinde seçmen tespitini yaptıran İstanbullular’ın görüntüleri canlı yayında gösterildi. Tespit yaptıran seçmenlere, CHP’nin logosu bulunan ve arkasında kişinin hangi sandıkta oy kullanacağını gösteren kimlik kartları hediye edildi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 92 Yorum }
  • Evren Cebe 20.1.2009 18:06:07
   Site gayet düzgün çalışıyor... siz yeter ki ampulle değil güneşle bakmaya çalışın...
  • evrim uğur 20.1.2009 17:29:19
   tavsiye ediyorum bu siteye girip seçmen sayınızı kontrol edin.Tanıdığım 2 kişiden birinin hanesinde 9 diğerinde 2 kişi fazla seçmen çıkmıştır.
  • Süleyman XYZ 20.1.2009 17:17:28
   CHP'nin bu girişiminden sonra umarım herkes vatandaşlık görevini yerine getirir ve demokrasiye yakışır, adil bir seçim olur.
  • ilknur gürten 20.1.2009 17:14:02
   Site düzgün açılıyor hemen çamur atılmasın.Bu arada benim hanemde hiç tanımadığım 2 seçmen gözüküyor sorumlu vatandaş olarak hemen itiraz dilekçemi yazıp ilçe seçim kuruluna göndereceğim.Haksızlıklar olmasın.Bu arada teşekkürler chp.Bunu bu arada chp değil yüksek seçim kurulu yapmalıydı.
  • Erdal Ozturk 20.1.2009 16:15:50
   Bu linkte adresim cıkıyor, ama YSK sitesinde grunmuyor, cunku sayıma gelmediler evimize(adrese dayalı sayım)<br>adrese dayalı sayım iptal edilip sokağa cıkma yasağıyla yeni ve tam bir sayım yapılmalı
  • deniz önderoğlu 20.1.2009 15:36:35
   Benim tek başıma yaşadığım evde hiç tanımadığım bilmediğim iki kişi daha oturuyormuş meğer :)<br>Böyle küçük oyunlarla büyük oy oranları elde etmek akp hükümetinin en büyük icraatı olsa gerek
  Sayfa Başı
  Haberlerkpss ortaöğretim sonuçlarıAfrikaDünya turuMezopotamyaGaziantepgidelloUçak