Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tiger'ı yenerek ilk Asyalı şampiyon oldu

PGA Şampiyonasında büyük sürpriz… Kupayı Koreli Y.E.Yang kazandı.

Yavuz Çekirge
SON GÜNCELLEME

91.PGA Şampiyonası,sezonun son majör turnuvasını da Tiger Woods ‘un alacağına herkes kesin gözüyle bakıyordu.  ABD ‘de Chaska, Minnesota’daki Hazeltine National Golf Club ‘de oynanan majör turnuvada son yirmi yılın en büyük süprizi gerçekleşti.

Turnuvayı açık ara önde götüren Tiger Woods  birlikte oynadığı Koreli Y.E. Yang ‘a mağlup oldu.

Tiger ‘ın en yakın takipçisi Padraigh Harrington ile  ikinci bir düello yapacağı beklentisiyle son tura girildi. Turnuvanın ilk günü  geçen haftanın iki yıldızı Tiger Woods ve Padraigh Harrington rakiplerini geride bırakarak yıldızlar şavaşının ikinci raundunu oynuyorlar izlenimi bıraktılar. Tiger Woods ‘un 15.Majör Turnuva başarısını yakalayacağına kesin gözüyle bakılıyordu..

Tiger Woods’la birlikte oynayan golfcülerin kaderi hep aynı olagelmiştir. Muazzam bir seyirci ve medya ordusuyla çok yakın temasda oynanan oyunun bir yerinde artık sinirleri bozulan ve konsantrasyonunun kaybeden rakip kendi eliyle kupayı Tiger ‘a teslim ediverir. Bu tablo son yirmi yıldır hiç değişmeden süregelmiştir.

İşte bu beklentiyle Tiger Woods’un birlikte oynadığı Koreli Y.E. Yang’ın da  diğer oyuncular gibi tökezlemesi beklenirken 14.çukurda kum engelinden mucizevi bir atışla “eagle” yapan Yang liderliği ele geçirince tüm dikkatler ilk kez Koreli ‘ye döndü.

Yang hiçbir  golfcünün başaramadığını başararak kalan çukurlarda hata yapmadı ve turnuvayı önde götürdü ;Son 18. çukurda muhteşem bir atışla Tiger Woods efsanesine de ciddi bir darbe vurdu.

Woods oyun sonrası verdiği demeçlerde iyi oynadığını ama patlarının girmediğini bu nedenle kaybettiğini belirtti.
37 yaşındaki hiç kimsenin adını bile duymadığı  Koreli golfçü Yang, Tiger Woods’la son turda birlikte oynayarak ve onu yenilgiye uğratarak  çok büyük bir kupanın sahibi oldu.

2009 yılı golf sezonunun son majör turnuvası da diğer üç majör gibi büyük bir süprize sahne oluyor;tabandan gelen kimsenin adını duymadığı golfcüler bu efsanevi kupaları kazanarak golfte yıldızlar döneminin artık kapanmakta olduğu mesajını iletiyorlar.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz