Tiffany'nin sahibine yurt dışı yasağı

Tülay ACAR / İSTANBUL
08.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

6 trilyon liralık borçla batan Tiffany & Tomato'nun sahibi Sedat Onur'a, bir alacaklının başvurusuyla yurt dışına çıkış yasağı geldi. Başvuruyu yapan Modateks'in dilekçesinde, ‘‘Yurt dışına kaçtığını düşündüğümüz Onur'un yakalanıp, hesap sorulmasını istiyoruz’’ denildi.

Piyasaya 6 trilyon lira borcu olan Tiffany & Tomato Mağazaları'nın sahibi Sedat Onur'un yurt dışına çıkışı yasaklandı. Müflis işadamı Onur'un kendilerinden satın aldığı malların bedeli olan 200 milyar lirayı ödemediğini öne süren Modateks Konfeksiyon Tİcaret A.Ş, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, ‘‘Organize dolandırıcılık’’ yaptığı öne sürülen Sedat Onur ve şirket yöneticilerinin ülke dışına çıkışının önlenmesi istendi.

İlgili istemi dikkate alan Bakırköy Nöbetçi 6. Asliye Ceza Mahkemesi aleyhinde yeterli delil olduğu belirtilen Sedat Onur hakkında yurt dışına çıkış tahdidi uygulanmasına karar verdi.

KAÇTILARSA YAKALAYIN

Modateks Konfeksiyon Ticaret A.Ş adına 12 Eyül 1997 tarihli dilekçeyle yapılan suç duyurusunda, ‘‘Seteks ve Tomato Giyim Sanayi Şirketlerinin sahibi Sedat Onur ile diğer sahibi Faruk Yılmaz, müvekkkilimden çok yüklü alışveriş yapmıştır. Son aldığı parti mallar için verdiği yaklaşık 200 milyar lira tutarındaki çeklerin bedellerini ödemeden ortadan kaybolmuşlardır. Bakırköy 4. İcra Müdürlüğü aracılığıyla yapılan 123 milyar 347 milyon ile 13 milyar 500 milyon liralık iki ayrı takipten borçlular kaçtığı için netice alınamamıştır. Şirket sahibi Sedat Onur, çekleri 3167 sayılı çek kanuna muhalefet suçundan kurtulmak için yanında çalışan Ayşe Tuğlacı ve Mete ismindeki görevlilere imzalatmıştır. Sanıklar yurt dışına çıkmak üzeredir. Müvekkilim şirketi 200 milyar liraya yakın dolandırarak kaçan şahısların yakalanarak ilgili yasalara göre cezalandırılması için öncelikle kaçışının önlenmesini istiyoruz’’ talebinde bulunuldu.

DOLANDIRICILIK DAVASI

16 Eylül 1997 tarihli ikinci dilekçede ise savcılığın hemen hareket geçmesi istendi. 26 Eylül 1997 tarihli son dilekçede de ‘‘Binlerce insanı mağdur eden ve yurt dışına kaçtığını düşündüğümüz Sedat Onur'un sözkonusu çekleri imzalattığı Faruk Yılmaz hakkında verilen kararın kaldırılıp, sadece Sedat Onur aleyhine uygulanmasını istiyoruz’’ denildi.

İlgili istemleri dikkate alan Bakırköy Nöbetçi 6. Asliye Ceza Mahkemesi Sedat Onur'un ülke dışına çıkışını yasakladı. Soruşturma kapsamında Onur hakkında dolandırıcılık suçlamasından dava açılabileceği öğrenildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı