Ege Haberleri

EGE

  Tıcarette uçuş engelı

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.08.2009 - 20:58

  Enternasyonal Fuarı için İzmir’e gelen Bangladeş Sanayi Bakanı Dilip Barua, Türk işadamlarını, özellikle de İzmirli yatırımcıları Bangladeş’e beklediklerini söyledi.

  İzmir Enternasyonal Fuarı için İzmir’e gelen Bangladeş Sanayi Bakanı Dilip Barua, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı makamında ziyaret etti.
  Doğrudan uçuş şart
   Yorgancılar, ziyarette yaptığı konuşmada, Barua ve beraberindeki heyetin  ilk kez İzmir’e geldiğini belirterek, Konuk Bakan’a, İzmir’deki organize sanayi  bölgeleri ve serbest bölgeler ile ikili işbirliği olanakları hakkında bilgi verdi. İki ülke arasında doğrudan uçuşların olmamasının, ticaret hacminin düşük seyretmesine yol açtığını ifade eden Yorgancılar, işbirliğinin ve ticaretin  gelişmesi için EBSO olarak ellerinden gelen gayreti göstermeye hazır olduklarını dile getirdi.
  İşbirliğine hazırız
  İki ülke arasındaki ticaretin zayıf kaldığına dikkat çeken Yorgancılar, İzmir ile Bangladeş arasında 2008 yılında 8 milyon dolar ihracatın, 8.2 milyon dolar da ithalatın gerçekleştirildiğini söyledi. Yorgancılar, Bangladeş’te seramik, hazır giyim, aydınlatma ve gemi inşaat sektörlerinin geliştiğini belirterek, Bangladeş ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı