Ticarette Ebola paniği

Ceyhun KUBURLU
14 Ağustos 2014 - 01:04Son Güncelleme : 13 Ağustos 2014 - 16:06

TÜRKİYE ile 900 milyon dolar ticaret hacmi bulunan Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya’da görülen Ebola salgını ile bu ülkelerle yapılan ticaretin olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

EBOLA salgının görüldüğü ülkelerden, Türkiye 200 milyon dolar ithalat yapıyordu. Bu ülkelere toplam ihracatımız ise 689 milyon doları buluyor. Nijerya’ya 2013 ihracatımız 412 milyon dolar, ithalatımız ise 150 milyon dolar. Sierra Leone ile toplam ticaret hacmimiz ise 71 milyon dolar. Türkiye’nin bu ülkelerle son 5 yıllık ticaret hacmi rakamları ise sürekli artıyordu. Salgın ile bu ülkelerle Türkiye’nin ticaret hacminin önemli ölçüde düşebileceği belirtiliyor.

TURİZM ADETA DURDU


Batı Afrika’daki Ebola salgını, normal hayatı da etkiliyor. Gine, Sierra Leone, Nijerya ve Liberya’da ekonomi kötüye gidiyor. 4 ülkede de ticaret, turizm, besin üretimi ve tekstil üretimi etkileniyor. Gine’de ocak başında görülen Ebola salgını nedeniyle, 100’e yakın ülke, vatandaşlarını bu ülkeye gitmemeleri konusunda uyardı. Gineli yetkililer, yılın ilk 6 ayındaki turizm kaybının yüzde 45 olduğunu açıkladı.

Grafik: Sertaç Bala

Ticarette Ebola paniği
    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı