Ticaret odası davet etti, Vaiz işadamlarına ticarette ahlâkı anlattı

Hürriyet Haber
16 Ocak 2015 - 12:39Son Güncelleme : 16 Ocak 2015 - 12:41

EDİRNE Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) 2015 yılını müftülükten davet ettiği bir vaizle açtı. ETSO, 2015 yılı ilk meclis toplantısına tarihinde ilk kez bir vaizi çağırarak işadamlarına ticaret ahlakı konulu vaaz verdirdi. Edirne İl Müftülüğü’nden Vaiz Selim Al, “Kur’an ve Sünnete Göre Ticaret Ahlakı ve Ticaret Hukuku” hakkında bilgi verdi, Kur’an’ın bu konuda verdiği mesajları surelerle açıkladı. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, ETSO’nun daveti üzerine vaiz Al’ı görevlendirdiklerini belirterek, “Konuyu dini boyutuyla istişare etme, bilgilendirme amaçlı bir şey yapıldı. Kurumlararası iletişimin bir örneği, doğrudur bu bir ilk.” dedi. Vaiz Al, vaazında cuma namazlarında ticaretin terk edilmesi gerektiğini, “çalışmak ibadettir” bahane edilmeden 5 vakit namazın aksatılmamasını, faizin ve içki satışının büyük günah olduğunu Kuran’ın Kerim’den örnekler vererek anlattı.

TİCARETTE ÂHLAK VAAZI VERDİ

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt imzalı, “ETSO 2015 yılının ilk Meclis Toplantısı yapıldı” başlıklı açıklamada şöyle denildi:
Ticaret odası davet etti, Vaiz işadamlarına ticarette ahlâkı anlattı“ETSO 2015 yılı ilk Meclis toplantısı, Başkan Mehmet Eren Başkanlığında gerçekleştirildi. Meslek Komite Başkanlarının da katıldığı Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Eren, 2015 yılının ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını diledi. Toplantıda gündemde yer alan maddeler oy birliği ile kabul edildi. Meclis toplantılarında konun uzmanlarını ağırlayarak Meclis Üyeleri ve Meslek Komitelerine bilgilendirme yapan ETSO, 2015 yılının ilk Meclis Toplantısında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Edirne İl Müftülüğü’nde görevli Vaiz Selim Al’ı ağırladı. Meclis Toplantısının ardından Vaiz Selim Al Kur’an ve Sünnete Göre Ticaret Ahlakı ve Ticaret Hukuku’ hakkında bilgi verdi. Al, ticaret ahlakının ve hukukunun bilinmesinin herkese farz olduğunun altını çizdi ve ticaret hukuku ile ilgili Kur’an’ın verdiği mesajları surelerle açıkladı...”

CUMA VAKTİNDE TİCARET TERK EDİLMELİDİR

Edirne’nin Havsa İlçesi Vaizi Selim Al işadamlarına özetle şu vaazı verdi:
“Ticarette, satan (bâyi) ve satın alan ( müşteri) kısaca şu Ahlaki kurallara uymalıdır. Açıklık ve şeffaflık, Dürüstlük, Güven, Sözünde durmak, Anlayışlı olmak. Ahlaklı tüccar veya müşteri, kapalı ve karanlık işlere meyletmez, o her türlü iş ve işlemlerinde şeffaftır. Cuma vaktinde ticaret terk edilmelidir. Nitekim Kur’an’ı Kerim Cuma günü ezan okunurken alış verişin terk edilmesini emreder. ‘Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.’ Cuma namazına kıyasla, beş vakit namazın da iş bahanesiyle kılınmaması, hele ‘çalışmak da ibadettir’ gerekçesiyle namazı terk etmek veya bilerek kazaya terk etmek elbette caiz değildir.

FAİZ, RÜŞVET YEMEYİN, İÇKİ SATMAYIN

Kur’an-ı Kerim faiz yemeyi ‘Allah ve Peygamberi tarafından harp ilan edilmiş’ gibi ağır bir cürüm ilan eder. ‘Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın. Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Rasûlüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir...’ olur.’ İslam‘da her mal ‘mukavvim’ denilen (satışa konu olmaya elverişli) değildir. Sözgelimi insanla ilgili kalp, böbrek, vb. organlar; saç, kan, kemik gibi her hangi bir uzuv satışa konu olamaz... Dinimizin haram kıldığı şeylerin ticareti de yani alınması da satılması da haramdır. (İçki, domuz vb) Hatta Rasulullah içki ile ilgili olarak on tane haram veya haram işleyen kişi sayar: ‘şarap yapmak üzere üzümün suyunu sıkan ve sıktıran, şarabı taşıyan, satan, alan, ikram eden, şarabın bedelini yiyen. Rüşvet, Gasp, Hırsızlık gibi yollarla kazanılan mallar da haramdır.”

adaglar@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı