ERZURUM HABERLERİ

Ticaret İl Müdürlüğün’den Tüketiciyi Bilinçlendirme

IHA
08 Ekim 2015 - 09:38Son Güncelleme : 08 Ekim 2015 - 09:39

POLİS OKULU

IHA

Erzurum Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Turgut Özer ve İl Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Elif Tan, polis adaylarına tüketiciyi bilinçlendirme semineri düzenledi.
Polis Meslek Yüksek Okulu Toplantı salonunda yapılan eğitime Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Suat Günbey, Okul Müdür Yardımcısı Okan Yıldırım, Emniyet Amirleri Talat Çelebi, Fatma Köse, Mehmet Yaşar Ayhan, Komiser Yardımcısı Nizam Güneş ve çok sayıda Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencisi katıldı.
Özer, burada yaptığı konuşmada, 2014 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun tüketiciye önemli haklar getirdiğini belirterek, kanun hakkında detaylı bilgiler verdi.
Erzurum’da en çok karşılaşılan tüketici sorunlarına değinen Özer, bankalar, GSM şirketleri ve ayıplı mal ve hizmetlere yönelik şikayetlerin ilk sıralarda yer aldığını söyledi.
6502 SAYILI KANUN ÖNEMLİ HAKLAR İÇERİYOR
6502 sayılı kanunun yeni düzenlemeler getirdiğini belirten Özer, “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kredi sözleşmesi imzalanmadan önce, tüketicinin sözleşme şartları hakkında bilgilendirilmesi zorunlu kılınmıştır. Tüketicilere, tüketici kredisi sözleşmesinden 14 gün içinde cayma hakkı getirilmiştir. Tüketicinin açık talebi olmaksızın, krediyle ilgili sigorta yaptırılması yasaklanmıştır. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde ise istediği sigorta şirketi ile imzaladığı poliçe, kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacaktır. Bankaların, kredinin ödenmesi için açılan hesaplardan, sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda tüketicilerden ücret ya da masraf talep etmesi yasaklanmıştır. Bu hesabın, tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması halinde kredinin ödenmesi ile kapanması zorunlu tutulmuştur.” dedi.
Tan ise yeni kanunda birçok başlıkta değişiklik yapıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Yeni Kanun ile tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alınmış; Tüketicilerin hak arama yolları kolaylaştırılmış, Tüketicinin bilgilendirilmesi konusu ön plana çıkarılmış, Bürokrasi azaltılmış, Hakkaniyete uygun bir ceza sistemi oluşturulmuştur. Yeni kanun, mevcut düzenlemelerin birçoğunda değişiklik öngörmenin yanı sıra; mevcut Kanunda yer almayan yeni düzenlemeleri de getirmektedir.”
Eğitimin ardından Özer ve Tan, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Ticaret İl Müdürlüğün’den Tüketiciyi Bilinçlendirme hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 09 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ticaret İl Müdürlüğün’den Tüketiciyi Bilinçlendirme haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:36
  • Guneş
   05:25
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı