Ege Haberleri

EGE

  Ticaret değil yatırım üssü

  Hürriyet Haber
  10.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar Türkiye’nin ihracat pazarı değil yatırım bölgesi haline getirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar yabancı girişimciler için Türkiye’nin doğrudan yatırım yapılacak değil, daha çok ürün satılacak ülke konumunda olduğunu belirterek, daha fazla doğrudan yabancı sermaye girişi için yeni şeyler söyleme ve yapma zamanı geldiğini belirtti.
  Uygulanan makro ekonomik politikalar ve yaratılan iklimin değiştirilerek yabancılar için Türkiye’nin ihracat pazarı değil yatırım bölgesi haline getirilmesinin zorunluluğuna dikkat çeken Yorgancılar, “Bu amaçla Türkiye’deki yerli ve yabancı yatırımcılar için dış ticaret boyutundaki haksız rekabet ortamı değiştirilmelidir. Yapılması gereken öncelikle enerji maliyetlerinin aşağıya çekilmesi ve kurların ithalatı cazip kılacak düzeylere düşmesinin engellenmesidir. Ayrıca, acilen dampingli malların ülkemize girişini engelleyecek şekilde mevcut dağınık gözetim ve denetim mekanizmaları entegre edilerek etkinleştirilmelidir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı