TOKAT HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Ticaret Borsasından 'Arabulucuk' değerlendirmesi

DHA
27.12.2017 - 11:16Son Güncelleme :
DHA

TOKAT,(DHA)- TOKAT Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu’nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.
Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora, arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığına dikkat çekerken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağına vurgu yaptı. İşçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olmasının önemli olduğunu belirten Tokat Ticaret Borsası Başkanı, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora yeni düzenlemeler ışığında sistemi şöyle özetledi:
''İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan, arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır."

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ticaret Borsasından 'Arabulucuk' değerlendirmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

07 Eylül 2018, Cuma
 • İmsak
  04:32
 • Guneş
  06:00
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:26

TOKAT NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Kazova Eczanesi

  Merkez
 • Nilüfer Eczanesi

  Merkez
 • Betül Yüzer Eczanesi

  Merkez
 • Deva Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı