THY'ye kardeş şirket geliyor

Hürriyet Haber
08.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları (THY), iç hatlardaki yükünü hafifletmek için yeni bir şirket kurmayı planlıyor. Yerel merkezler arasındaki ulaşımı sağlayacak yeni şirkette, THY dışında ortaklar da bulunacak ve bu şirket, THY'nin büyük uçaklarının gidemediği havaalanları arasında uçuş gerçekleştirecek.

Türkiye'de, son yıllarda havaalanlarında önemli gelişmeler sağlandığını kaydeden Türk Hava Yolları Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı, 'İç hatlarda THY'nin yükünü azaltacak yeni bir yapılanma içinde olduklarını' söyledi.

THY Planlama Dairesi'nin bu konuda fizibilite raporu hazırladığını açıklayan Genel Müdür Yusuf Bolayırlı, küçük havaalanlarına servis yapabilecek filo yapısında bir şirket kurmayı hedefliyoruz. Maliyetleri daha düşük tutarak, iç hat tarifelerini ucuzlatabiliriz. Şirket konusunda karar vermek için özelleştirme kanununu inceliyoruz. THY yeni şirkette rezervasyon ve bilet satış hizmeti verecek küçük bir paya sahip olacak. Çoğunluk hisseleri, daha rahat hareket edebilecek yapıda olmalı' dedi.

BAĞLANTI UÇUŞU

THY'ye kardeş olarak gelecek yeni şirket, küçük illerin, Ankara, Adana, İstanbul, İzmir gibi büyük illerle bağlantısı yerine, küçük illerin, birbirleriyle uçuş bağlantısını gerçekleştirecek.

THY yetkilileri, 'Bu uygulama ile THY, iç hatlardaki uçuş hakkını kesinlikle devretmiyor. Yeni şirket THY'nin iç hatlardaki yükünü hafifletmeyi hedefliyor' diye konuştular.






Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı