Gündem Haberleri

  THY'nin yeni uçağına İtalyan darbesi

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milano-İstanbul seferini yapmaya hazırlanan Boeing 737-800 tipi ''Afyon'' adlı yolcu uçağına Malpensa Havalimanı'nda merdiven çarptı. Zarar 80 bin dolar.

  Türk Hava Yolları'nın dün Milano-İstanbul seferini yapacak olan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağına Malpensa Havalimanı'nda merdiven çarptı. Arnavutluk Başbakanı Mayko'yu da İstanbul'a getirecek olan TC- CFF kuyruk işaretli ‘Afyon’ isimli uçağının ‘sol yatay stablize’si yırtıldı.

  THY filosuna en son katılan yeni nesil Boeing 737-800 tipi uçaklardan olan ‘Afyon’, Milano'dan dün 117 yolcusunu aldıktan sonra, yerel saatle 13.00'te İstanbul için kalkışa hazırlanırken, yer hizmetleri veren İtalyan firmasının merdiveni, 3 parçalı kuyruğun yatay parçalarını oluşturan 2 stabilizedan solda bulunanına hızla çarptı. Uçağın havada yükselip alçalmasına yarayan yatay stabilize yırtıldı. Henüz hareket etmeden meydana gelen kaza nedeniyle uçakta yaklaşık 30 bin dolarlık (10.5 milyar lira) hasar meydana geldiği bildirildi. Ancak uçağın seferi yapamaması ve tamir için Milano'da beklemesi de eklenince zararın 80 bin dolara ulaşacağı belirtildi. Tarifeye göre saat 16.50'de İstanbul'da olmaları gereken yolcuları almak için yine THY'nin Cenevre-İstanbul seferini yapan uçağı Milano'nun Malpensa Havalimanı'na uğradı. Başbakan Mayko'nun da aralarında bulunduğu yolcular yaklaşık 3 saatlik gecikmeyle, THY'nin Cenevre-İstanbul seferini yapan uçağıyla İstanbul'a indiler. Bu gibi olaylarda uçakta meydana gelen hasarın, kazaya neden olan yer hizmetleri şirketi, karşılamaması durumunda ise havalimanını işleten otorite tarafından ödendiği bildirildi. Onarımına başlanan ‘Afyon’ uçağının bugün İstanbul'a getirilmesi bekleniyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı