Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

THY'den 'ruj' açıklaması geldi

30 Nisan 2013 - 17:11Son Güncelleme : 30 Nisan 2013 - 17:22

TÜRK Hava Yolları (THY), "kırmızı ruj yasağının" kamuoyunda tartışılması üzerine yazılı açıklama yaptı. ’Kamuoyuna Duyuru’ başlıklı yazılı açıklamada üniformada yer almayan kırmızı ve koyu pembe renklerdeki oje ve rujun "görsel bütünlüğü bozduğu gerekçesiyle" bu kararın alındığı belirtildi.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Genel kabul görmüş uygulamalara göre, hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapması tercih edilmektedir. Ortaklığımızın mevcut üniformasında yer almayan kırmızı, koyu pembe vb. renkte oje ve ruj da görsel bütünlüğü bozmaktadır. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir.

THYden ruj açıklaması geldi THY HOSTESLERİNE 'KIRMIZI RUJ' YASAĞI GELİYOR
Bu uygulamalar yönetim tasarrufu değil, tersine uçuş emniyeti ve müşteri memnuniyeti kapsamında marka algısının güçlendirilmesi ve görsel bütünlüğün sağlanması için ilgili birimlerin yaptıkları çalışmaların sonucunda alınan kararlardır. Kamuoyunun bildiği uluslararası diğer havayolu şirketlerinde de benzer uygulamalar yaygındır. Ayrıca kabin memurlarının uçuş emniyetiyle ilgili durumlar da düşünülerek taktığı aksesuar, saat vb takıları da kendi emniyetleri için kurallara bağlanmıştır. Kabin memurlarının saçlarının derli toplu ve bakımlı olması ise hem ikram sunumu esnasında hijyeni sağlamakta hem de yangın gibi acil bir durumda kullanması gereken duman başlığını saçların dışarıda kalmayacak şekilde takılıp, hızlı müdahale edebilmesi içindir.

Genel kabul görmüş uygulamalara göre hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapması tercih edilmektedir. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir."

THYden ruj açıklaması geldi Kırmızı ruj kabine fazla geliyor
YIKICI ELEŞTİRİ YAPANLARA DAVA

yapılan eleştirilerin yapıcı olması kaydıyla ’kabul edilebilir’ olduğunun belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi:

"Türk Hava Yolları tarafından yapılan uygulamaların eleştirilmesi yapıcı olması kaydıyla kabul edilebilir. Ancak yapılan uygulamaya ilişkin bazı siyasilerin tamamen önyargılarla ve galiz ifadelerle yaptıkları değerlendirmeler kabul edilemez. Bazı siyasilerin Türk Hava Yolları faaliyetlerini bir muhalefet alanı olarak görüp, şirketin iç işlerine karışmaları açık bir sorumsuzluk örneğidir. Bu konuda kanuni haklarımızı saklı tutuyoruz.

Son günlerde gündeme gelen ve içerikten bağımsız olarak "yasak" kavramı ile yansıtılan durumların şirketimizin süreçlerinden habersiz olunmasından kaynaklandığını ümit etmek istiyoruz."

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 109 Yorum }
 • Barış Yılmaz 30.4.2013 22:24:03
  @düzgün havayolu ; evet gördüm, hemde defalarca.. macar havayolları, isveç, rus havayolları ve hatta son dubai ye gittiğimde Birleşik Arap Emirlikleri havayolunda bile oldukça gösterişli modern hanımlar vardı hostes olarak...
 • Düzgün havayolu 30.4.2013 22:09:58
  Yabanci havayollarinda hic uzun tirnakli, sari boyali, kipkirmizi rujlu,... hostes gördünüzmü. Görmediniz. Biraz dogallik bizim THY'de yakisir.
 • Boran Resne 30.4.2013 22:06:45
  HOSTES DUDAGINDAN GETIRILMIS ALEV ALEV YANAN BIR KIRMIZI ,, HASTA FIKIRLERE VERDIGI RAHATSIZLIKLA RENK DEGISTIRIYOR .
 • salim pehlivan 30.4.2013 22:04:32
  sapıklığın bu kadarınada ağır sapıklık denir
 • t.c cengiz cengizhan 30.4.2013 22:02:44
  Turizm, yıyecek, içecek ,service , reception, genel hizmet sektöründe göze batacak şekilde ruj, oje ,ağır makyaj, ağır kokan parfüm, genelde yasaktır. sanaat ve yüksek otelcilik okullarında bu böyle öğretilir ve uygulanır. sevsek te sevmesek te adamlar bu sefer işin dogrusunu yapmış. Nokta
 • Burcin TOKMAK 30.4.2013 22:00:45
  THY'nin ucaklari yeni ve kaptanlarin cogu hala asker kokenli oldugu icin dusmuyor.Bu zihniyette CEO'su olan, teknik muduru apronda deve kurban ederek gorevine baslayan bir muessese bu zihniyetle o ucaklari asla ASLA EMNIYETLE UCURMAZ.Asla dilemem ama maalesef yakin gelecek bu iddiami dogrulayacakt
Sayfa Başı
Haberlerözel harekatözel harekat başvuru sonuçlarıözel harekat sonuçlarıpöh başvuru sonuçlarıgöktürk 1göktürk 1 uydusugöktürk 1 özellikleri