Gündem Haberleri

  THY'den Mısır'a bur tahliye uçağı daha

  A.A.
  31.01.2011 - 20:38 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkilileri, yaptıkları talep üzerine, bu akşam Türk Hava Yolları'nın Kahire'ye bir tahliye uçağı daha göndereceğini bildirdi.

  Büyükelçilik yetkilileri, Kahire uluslararası havalimanında 150 Türk vatandaşının tahliye edilmeyi beklediğini belirtti.

  MISIR

  Mısır'ın siyasi tutuklularının bulunduğu Vadi El Cedid hapishanesinde isyan çıktı.
  Arap haber ajansı, ordu birliklerinin isyanı sert bir şekilde bastırdığını, isyan sırasında bir kişinin askerler tarafından vurularak öldürüldüğünü, askerlerin siyasi mahkumların olduğu bölüme gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiğini bildirdiler.
  Bu arada, Mısır'da bulunan Selefi cemaati gösterilere destek verdiğini açıkladı.
  Selefi cemaatinin imamlarından Şeyh Mustafa, yabancı televizyonların bürolarına gönderdiği açıklamada, gösterileri desteklediğini ilan etti.
  Selefi cemaati, iki ay önce muhalif lider Muhammed El Baradei hakkında, otoriteye itaat etmemek, devlet liderini tanımamak ve Müslümanlar arasında fitne çıkarmak suçlamasıyla hakkında ölüm fetvası vermişti.
  Selefilerin bu tavrı Mısır'da saf değiştirmek olarak yorumlandı.
  Arap haber ajansı, aşırı İslamcı Amel Partisinin de gösterileri desteklediğini bildirdi.
  Amel Partisi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e muhalif tavırlarıyla bilinmekle birlikte, gösterilere katılıp katılmamaları konusunda üyelerini serbest bırakmıştı.
  Mısır televizyonuna göre, irili ufaklı 77 adet gazete ve dergi ortak bir basın bildirisi yayımlayarak, ordunun ülke genelinde emniyeti ele almasını desteklediklerini açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı