THY'de uçak sayısı 100'e çıktı

A.A.
24 Ağustos 2006 - 14:07Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 16:07

Türk Hava Yolları (THY), Boeing 737-800 tipi yolcu uçağını törenle teslim alarak, filosundaki uçak sayısını 100'e çıkardı. THY, 5 yıl içinde filoyu 150 uçağa tamamlamayı planlıyor.

Atatürk Havalimanındaki THY teknik hangarında düzenlenen törende konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY'de göreve başladıkları günden itibaren, özelleştirme kapsamında olduğunu düşünmeden şirketi en üst düzeye getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Karlıtekin, THY'nin önüne “büyük ama ulaşılabilir hedefler” koyduğunu,bunları tek tek hayata geçirdiğini kaydederek, 61 yeni uçak alımı için imza attıklarını ve geçen seneden itibaren teslim alınmaya başlanan yeni uçaklarla THY'nin gücünü artırdığını, bugün de filosuna 100. uçağı eklediğini bildirdi.

THY'nin böylece uluslararası alanda hatırı sayılır bir büyüklüğe ulaştığını vurgulayan Karlıtekin, “Bayrak taşıyıcı olmanın gururunu yaşayan THY, ülkemizi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmeye ve ulusal gururumuz olmaya devam edecektir. 100. uçakla önemli bir eşiği geçtik ve artık hedefimiz 150. uçak olacaktır. Bunu önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz” dedi.

"TÜRKİYE'NİN GURURU OLMAYA DEVAM"/images/100/0x0/55eb217ff018fbb8f8ad2d49

THY Genel Müdürü Temel Kotil de şirketin son 3 yıl içerisinde gerçekleştirdiği atılımlara işaret ederek, THY'nin bayrak taşıyıcı olarak filosunu genişlettiğini, personel sayısını artırdığını ve uçuş güvenliği ile hizmet kalitesinden ödün vermeden, Türkiye'yi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil ettiğini belirtti.

Kotil, son dönemde 24 yeni hat açtıklarını ve bunların doluluk oranının ortalama yüzde 60 civarında olduğunu ifade ederek, “Büyüyen filosu, artan genç personel sayısıyla THY, hizmet kalitesi ve karlılığından geri adım atmayarak uluslararası alanda yükselen bir yıldız olarak yerini almıştır. Bugün 100. uçağımızı selamlarken, uluslararası alanda Türkiye'nin gururu olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Boeing Satış Müdürü Aldo Basili ise büyük başarılara imza atarak uluslararası alanda büyük bir oyuncu haline gelen THY ile çalışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Dünyanın en çok tercih edilen uçağı 737'nin, THY'nin tarihinde bir kilometre taşı oluşturmasından gurur duyuyoruz” dedi. Basili, THY filosunun yaklaşık yüzde 60'ının 737'lerden oluştuğunu belirterek, bu uçak modelinin 192 ülkede 541 havayolu şirketi tarafından kullanıldığını bildirdi.

UÇAĞA İSİM

Aldo Basili daha sonra Candan Karlıtekin ve Temel Kotil'e günün anısına, üzerinde dünya haritası işlenmiş cam küre bulunan bir plaket verdi. Törende daha sonra, THY'nin 100. uçağı olan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, havaya su sıkan iki itfaiye aracının arasından hangara giriş yaptı.

Karlıtekin, Kotil ve Basili, üzerinde turkuvaz renkli lale motifi ile ”100.” yazısı bulunan uçağın önünde gazetecilere poz verdiler. Bu arada, törenin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Candan Karlıtekin, “Uçağa neden bir isim verilmedi?” sorusu üzerine, daha önce uçaklara il isimleri verildiğini, ancak bu isimlerin tamamının kullanılmasından dolayı, Kültür ve Turizm Bakanlığından öneri beklediklerini bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı