Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

THY'de 3.5 trilyonluk vergi iadesi vurgunu

Oya BERBEROĞLU

Maliye Bakanlığı bu yıl ücretlilerin vergi iadesi almak için işyerlerine teslim ettikleri fatura ve fişleri daha titiz inceliyor. Fiş ve faturalar gerçek harcamaları yansıtıyor mu, yoksa araya sahteler karışmış mı diye bakılıyor.

Sadece İstanbul'da, kamu-özel toplam 56 işyerinde inceleme sürüyor. İşte bu incelemeler sırasında, Türk Hava Yolları'nda (THY) büyük bir vurgun ortaya çıkarıldı.

THY’de 8 bin personel çalışıyor. Bu personelin işvereni aracılığıyla Maliye'ye beyan ettiği harcama tutarı yaklaşık 10 trilyon lira. Bu harcamalar ilk bakışta fiş ve faturalarla belgelenmiş gözüküyor. Bu belgeler karşılığında ödenmesi gereken vergi iadesi tutarı ise 1.3 trilyon lira.

Ama Maliye'nin THY'deki incelemesinde tam 3.5 trilyonluk naylon fiş ve faturaya rastlandı. Bu sahte belgelerle tahsil edilmek istenilen 425 milyar liralık vergi iadesi ödenmedi.

Anlaşılan bir THY çalışanı, yüzde 2.5 komisyon karşılığında sahte fiş ve fatura düzenlemiş. Diğer personel bunları bilerek veya bilmeyerek beyannamelerinde kullanmış.

Peki şimdi ne olacak?

THY çalışanlara ödediği vergi iadelerini Gelir Vergisi matrahından düşmeye hazırlanıyordu. Oysa Maliye Bakanlığı, sahtecilik ortaya çıkarınca, THY'nin Gelir Vergisi ödemesinden düşeceği, sahte fişlerin vergi iadesi karşılığı olan 425 milyar liralık mahsubu kabul etmedi. Üstelik THY şubat ayında çalışanlarına vergi iadesi ödemesi yaptı. Sahte belge düzenleyen ve bunları kullananlar hakkında yargı karar verecek.

Zaten ücretlinin vergi kaçağını yakalamak kolay. Asıl zor olan milyarlık düğünler yapıp vergi mükellefi bile çıkmayan yüzsüzleri yakalamak, vergilerini ödemelerini sağlamak.

Ankara’da üstadlar zirvesi

ÜSTADLAR bu akşam Ankara'da, Ankara Oteli'nde biraraya gelecekler. Hem nostalji olacak hem bilgi alışverişi.

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Doç. Dr. Nevzat Saygılıoğlu ile konuşurken, ‘‘Üstadlarla cuma akşamı toplanacağız’’ deyince ve Maliye camiasında üstad hitabını sık duyunca sordum.

Saygılıoğlu, Maliye'nin kuruluşundan bu yana Maliye müfettişleri ve hesap uzmanlarının kıdemlerine göre birbirlerine böyle hitapettiklerini, patentin kendilerine ait olduğunu anlattı. Mason cemiyetlerinin yapısı etkili olmuş sanırım...

Bir grup üstad bu akşam yemek yiyecekler demiştim. Bunlar Eski Gelirler Genel Müdürleri. Mesut Erez, Aykon Doğan, Adnan Başer Kafaoğlu, Ahmet Esen, Ahmet Sanver Doğu, Ahmet Tevfik Alpaslan, Murat Semercigil, Hasan Basri Aktan, Zekeriya Temizel ve Nevzat Saygılıoğlu.

Bu toplantı sadece hasret gidermeyle kalmayacak. Yapabildikleri, yapamadıkları ve bu güne ilişkin değerlendirmeleri alınacak, bunlardan ders çıkarılacak. Saygılıoğlu, ‘‘Küçücük de olsa vergi tarihine katkıda bulunmayı istiyoruz’’ diyor.

Gelirler eski Genel Müdürü Altan Tufan'ı da bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyorum. O hep, ‘‘Büyüklerden hayır yok gibi... Vergide umudumuzu çocuklara, gençlere bağlayalım’’ derdi. Vergi bilincini yerleştirmede bu adımlar da ciddi biçimde atılıyor artık... Vergi Haftası çok anlamlı etkinliklerle kutlanıyor.

Bir de son dakika haberi. Vergi gelirlerinde reel olarak bu senenin Ocak-Şubat döneminde geçen yılın eş dönemine göre yüzde 22'lik artış olmuş. 1 katrilyon lira aşılmış. Yıl sonu hedefi haydi haydi aşılacak anlaşılan...

Koç: Cote d'Azur'de ev almak moda

KOÇ-Ford İşbirliği'nin 70. yılı geçen hafta kutlandı. Kutlama için Ford Motor Company Başkanı Alex Trotman da İstanbul'daydı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç'un kutlama yemeğindeki konuşması da çok renkliydi. Ford-Koç işbirliğine emeği geçenleri tek tek andı. Rahmetli Bernar Nahum'dan Can Kıraç'a, Ford-Otosan'ın Genel Müdürü Ali İhsan İlkbahar'a kadar bütün emeği geçenlere teşekkür etti. İşte bu bölümde Koç, Can Kıraç'la ilgili bir ayrıntıyı şöyle aktardı: ‘‘Can Kıraç Bey şu anda aramızda yoklar. Kendileri Cote d'Azur'deler. Şimdi Cote d'Azur'de ev almak modaymış. O da bu modaya uydu.’’

Konuşmaların ardından önce Rahmi Koç, Alex Trotman'a hediye sundu. Gümüş bir kaptı bu. Koç, Trotman'a hediyesini takdim ederken, ‘‘This is Turkish sahan’’ dedikten sonra kapağını gösterip, ‘‘This is the top’’ (Burası üstü), alt kısmını da gösterip, ‘‘This is the bottom’’(Burası altı) deyip, içine pilav konulmasını da önerince bütün salonu kahkahalara boğdu.

Trotman da Koç'un esprisine kendi kristal hediyesini verirken, ‘‘This is the top, this is the bottom’’ (Burası üstü, burası altı) diyerek karşılık verdi. Daha sonra kürsüye Devlet Bakanı Güneş Taner çıktı. Taner, Rahmi Koç'u kürsüye davet etti, elindeki küçük mücevher kutusunu göstererek, ‘‘Sayın Başbakanım ve benim adıma bu anlamlı gününüzde size takdim ediyorum’’ dedi. (Kutudaki küçük bir altındı. Üzerinde de Hz. Muhammed'in bereketle ilgili sözleri yazılıydı.)

Koç, Taner'in bu sürprizi üzerine şaşkınlığını gizleyemedi: ‘‘Ben hazırlıksız geldim. Size şu anda takdim edebileceğim bir hediyem yok. İleriki günlerde sizden randevu alıp, daha büyük bir kutuyla rahatsız ederiz’’ diyerek teşekkür etti...

VIP ve şeref tribünü

REKORTMENLERE yeşil pasaport verileceğini Maliye Bakanı Zekeriya Temizel açıklamıştı. Çoğu ülkeye vizesiz giriş olanağı sağlayan yeşil pasaportun dışında vergi rekortmenlerine başka ne gibi ayrıcalıklar tanınacak?

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'e sordum. Temizel, sadece vergi rekortmenlerine yönelik olarak değil yüksek vergi ödeyen (alt limit belirlenecek), performansını her geçen yıl artıran mükelleflere de ayrıcalık düşündüklerini, ancak paketin tam olarak netleşmediğini söyledi. Orijinal fikirlere açık olduklarını da belirtti.

Yeşil pasaportun yanı sıra VIP salonlarından yararlanma gündeme gelecek. Bu açıdan VIP yönetmeliğine değişiklik için mevzuat çalışması başladı. Yanı sıra şeref tribünlerine giriş serbestisi olacak. Buna ilişkin de Spor Bakanlığı ile çalışmalar sürdürülüyor.

Bu arada Maliye Bakanlığı ilk kez bu sene vergi rekortmenlerine Bakan eliyle plaket verdi. Bu tip törenler odalarca, birliklerce yapılırdı. Bundan böyle Maliye Bakanlığı ve sanırım Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) beraberce tek ve görkemli tören düzenleyecekler.

Yine bu sene vergi toplamada yüksek performans gösteren illerin defterdarları da başarı belgesiyle ödüllendirildiler. Ankara, Eskişehir, Tekirdağ, Urfa ve Yozgat..

X