Gündem Haberleri

GÜNDEM

  THY, yolcuların sağlığı için ayda 15 bin dolar harcıyor

  Hürriyet Haber
  31 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 31 Aralık 2000 - 00:01

  THY, Kemal Sunal'ın uçakta talihsiz bir şekilde kalp krizi sonucu hayatının kaybetmesinin ardından, bu konudaki benzer aksaklıkların giderilmesi için bir dizi tedbir aldı. Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Atatürk Havalimanı'nda THY yolcularına sağlık hizmetinin Med Line şirketince verilmeye başlandığını ve hizmet bedeli karşılığında aylık 15 bin dolar ödendiğini bildirdi.

  Yalova, sinema sanatçısı Kemal Sunal'ın, Atatürk Havalimanı'nda THY uçağında kalp krizi geçirmesi sırasında aynı uçakta bulunan DSP İstanbul Milletvekili Erol Al'ın konuya ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

  Bakan Yalova, sağlık problemi bulunan THY yolcularına Atatürk Havalimanı'nda verilecek sağlık hizmetleri konusunda, THY ile Med Line Sağlık Hizmetleri A.Ş arasında sözleşme yapıldığını belirtti. Sözleşmenin 31 Mart 2000 tarihinde imzalandığını ifade eden Yalova, şunları kaydetti:

  SÖZLEŞME SÜRESİ 1 YIL

  ‘‘Hasta yolculara bir hekim tarafından aydınlatıcı bilgi verilmesi, hastanın bilet ve bagaj işlem bankolarından uçağa veya İstanbul'a gelen sefer uçağından çıkış kapısına kadar transferini sağlayan sözleşmenin süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Sözleşmede, Med Line şerketine Atatürk Havalimanı'nda THY yolcularına verilecek sağlık hizmetleri karşılığında ödenecek hizmet bedeli 15 bin dolar/ay olarak tespit edilmiştir.’’

  PERSONELE EĞİTİM VERİLİYOR

  Yüksel Yalova, bu şirketin Atatürk Havalimanı genelinde sağlık hizmeti sunan bir ilk yardım ünitesi ve ambulansı bulunduğunu kaydetti. Yalova'nın yazılı yanıtında, ‘‘Atatürk Havalimanı genelinde verilmekte olan yolcu hizmetleri DHMİ Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda bulunmaktadır’’ dedi. THY kabin personelinin göreve ilk atandıkları tarihte, hasta yolculara hizmet verilmesi konusunda eğitime tabi tutulduğunu kaydeden Yalova, bu eğitimin, personelin kabin amirliğine atanması sırasında da tekrar uygulandığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı