İSTANBUL HABERLERİ

THY uçakları yurtdışındaki oy torbalarını yarından itibaren getiyor

DHA
10.04.2017 - 11:22Son Güncelleme :
THY uçakları yurtdışındaki oy torbalarını yarından itibaren getiyor
DHA

 

Faik KAPTAN- Murat ÇAKIR/İSTANBUL,(DHA) YURTDIŞINDA yaşayan 3 milyondan fazla Türk vatandaşının, büyükelçilik, konsolosluk gibi temsilciliklerdeki  referandum için oy kullanma süresinin dün akşam saatlerinden itibaren sonuçlanması üzerine,  mühürlü oy torbalarının yarın sabahtan itibaren uçaklarla yurda getirileceği öğrenildi.

Yüksek Seçim Kurulundan(YSK) alınan bilgiye göre, Avrupa’da kullanılan oylar için THY’den kiralanan 3 charter uçağı yarın sabah erken saatlerden itibaren oy torbalarını çeşitli kentlerden alarak aynı gün içinde doğrudan Ankara’ya götürecek. Yurt dışındaki diğer ülkelerden getirilecek torbalar ise İstanbul üzerinden Ankara’ya gönderilecek. Bu ülkeler içinde İstanbul’a ilk uçağın ABD’den geleceği öğrenildi. YSK’nın bu konudaki bilgilendirmesi şöyle:

“ Oy kullanma süresinin bitiminde, oy torbaları üç charter uçak ile 11 Nisan'da yola çıkarılarak, aynı gün teslim alınıp diplomatik kuryelerle Ankara'ya getirilecek. Her uçakta, 6 kişiden oluşan Oy Torbaları Nakil Komisyonu ve YSK'nın görevlendirdiği 2 kişi ile Dışişleri Bakanlığının görevlendirdiği bir diplomatik kurye olmak üzere toplam 9 kişi bulunacak. Birinci uçak Berlin-Kopenhag-Stokholm-Londra, ikinci uçak Münih-Lyon, üçüncü uçak ise Köln hattında olacak.”

Bu üç uçak direkt olarak Ankara’ya giderken Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi 86 temsilcilikte kullanılan oylar ise İstanbul üzerinden Ankara’ya gönderilecek."

Yüksek Seçim Kurulu oyları getirecek olan THY ile yapılan anlaşma konusunda şu bilgilendirmeyi yaptı:

“ Charter uçakları 34 temsilciliğe ait toplam oyların yüzde 85'ini Ankara'ya getirecek. Charter uçakların hatları dışında kalan 86 temsilciliğe ait 228 diplomatik oy torbasının intikali ise 131 diplomatik kurye (47 merkez + 84 misyon kurye) ve satın alınan 214 boş koltuk ile toplam 345 bilet alımı yapılarak gerçekleştirilecek.”

İSTEDİĞİNİZ YERE VURUN

 Yurt dışında yaşan Türk vatandaşlarının temsilciliklerde verdikleri oy verme işleminin dün akşam saatlerinden itibaren sona erdiği ancak sınır kapılarında ise oy verme işleminin 16 Nisan günü akşam  saat 17.00’ye kadar devam edeceği belirtildi.

 Bu arada son günlerde sosyal medya üzerinden oy pusulalarındaki "EVET" veya "HAYIR" yazılarının üzerine mühür vurulursa geçersiz sayılacağı konusunda çıkan söylemler üzerine, Atatürk Havalimanı’ndaki Seçim Kurulu yetkilileri bunun doğru olmadığını belirterek, “Vatandaşlarımız mühürü istedikleri yere vurabilirler. Yeter ki iki tarafa birden vurmasınlar veya katlayıp öteki tarafa leke çıkmasına neden olmasınlar” dediler.  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden THY uçakları yurtdışındaki oy torbalarını yarından itibaren getiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2017 tarihinde saat 11 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça THY uçakları yurtdışındaki oy torbalarını yarından itibaren getiyor haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

27 Haziran 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:26
 • Güneş
  05:27
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:47
 • Yatsı
  22:39
Sayfa Başı