Gündem Haberleri

GÜNDEM

  THY uçağına iniş sırasında lazer ışığı tutuldu

  İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
  21 Mayıs 2010 - 09:39Son Güncelleme : 21 Mayıs 2010 - 09:47

  Geçtiğimiz yıl İngiliz Hava Yolları British Airways'in Londra İstanbul seferini yapan uçağına Atatürk Havalimanı’na inişi sırasında pilotların tutulan lazer ışığı nedeniyle yaşanan tehlikeden sonra bu kez de dün gece aynı olay bir THY uçağında yaşandı.

  Atatürk Havalimanı’na saat 22.00 sıralarında iniş için alçalan THY’nin TK 963 sefer sayılı Ercan-İstanbul uçağının pilotu, Yeşilköy sahilinden lazer tutulduğunu Uçuş Kontrol Merkezi’ne bildirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri de bunun üzerine Yeşilköy Şehit Şakir Tosun Polis Merkezi'ni aradı. Bu arada uçak sorunsuz bir şekilde inişini tamamladı. Polis ekipleri, lazer tutan kişi yada kişileri aramak için sahil bölgesinde geniş çaplı bir araştırma yaptı.

  PİLOT UÇMAMIŞTI
  British Airways’in Londra'dan gelen BA 680 sefer sayılı uçağının pilotu 13 Ekim 2009'da Atatürk Havalimanı’na iniş için alçaldığı sırada aynı şekilde kendisine lazer tutulduğunu rapor etmişti. Pilot, tedbir amaçlı olarak bir sonraki uçuşunu yapmamıştı.

  Avusturalya’da da geçen yıl iniş yapan bir uçağın pilotunun gözüne yeşil lazer ışığı tutan ve pilotun geçici körlük yaşamasına neden olan iki Türk genci yakalanmış, birisi tutuklanırken diğeri de kefaletle serbest bırakılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı