THY Teknik, KTHY için haciz kararı aldırdı

Faik KAPTAN/İSTANBUL (DHA)
10 Mayıs 2010 - 13:28Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 13:30

TÜRK Hava Yolları'nın (THY) yan kuruluşu THY Teknik A.Ş, ödeme zorluğuna giren ve borcu 12 milyon dolara çıkan, uçaklarının teknik bakımını yaptığı Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY) Türkiye İş Bankası'ndaki 700 bin dolar hesabı için haciz kararı aldırdı.

KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Erol Atakan borcu ödeyemediklerini ve İş Bankası’ndaki hesabı kapatarak başka bankalarla çalışmaya başladıklarını belirtti. Başkan Erol Atakan şunları söyledi:

“Bu el konulma ekonomik kriz içindeki hava yolumuzu dibe itti. Biz maaşların ödenmesi için 2,5 milyon TL’ye ihtiyaç duyuyoruz. Yaklaşık 700 bin dolarlık bu para da gerekli rakamın 1 milyon TL’sine tekabül ediyor. Maaşlar konusunda fena eksildik. Bu borç 2007-2008’den kalma 10 milyon dolarlık bir borçtu. Ancak borcu süresinde ödeyemediğimiz için şimdi 12 milyon dolar oldu. Olay mahkeme kararıyla haciz aşamasına geldi. Daha önce ödeyemedik. Sendikanın yaptığı grevler bizi zora soktu. Grevlerle mi uğraşacaksınız, grev yasaklarıyla mı, yoksa bu konularla mı?”

Haciz kararını doğrulayan THY Basın Müşaviri Ali Genç, “THY ve THY Teknik A.Ş., bu güne kadar KTHY’yi daima desteklemiştir. THY Teknik, yüzde yüz THY ortaklıdır. Sonuçta THY de halka açık ve borsada işlem gören bir şirkettir. Tabii ki birikmiş alacakları almak için de gerekli işlemleri yapmak zorundaydık. Çözülme ilgili olarak da iyi niyet çerçevesinde girişimleri yapıyoruz” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı